Zhruba sedm milionů korun chtějí letos investovat budějovičtí cestáři do opravy děr a výtluků ve vozovkách. Za nejproblematičtější místa označují silnici z krajského města do Strážkovic, z Hluboké do Týna nad Vltavou i křižovatky ulic Rudolfovská – Dobrovodská a Hlinská – Rudolfovská v Českých Budějovicích.

„V loňském roce jsme investovali do oprav výtluků na Českobudějovicku 5, 7 milionu korun. Předpokládáme, že letos by to mohlo být až sedm milionů,“ plánuje Jan Vykouk, náměstek Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. Někteří řidiči, které Deník oslovil, jsou neutěšeným stavem silnic doslova zděšeni.

„Jezdím už přes půl století. V posledních deseti letech bohužel děr v silnicích značně přibývá. Podle mě za to mohou nekvalitní opravy i větší počet kamionů,“ zmínil třeba Stanislav Vlček z Lišova. Lišovem podle něj projíždí až 30 tisíc aut denně, velká část z nich jsou náklaďáky.

Škodí kamiony

Na stavu průtahu městem je to rozhodně znát. „Je to tu hodně vymlácené. V Budějovicích to tak hrozné není, na těch hlavních tazích díry skoro nejsou nebo jsou malé,“ argumentoval Vlček. Podle svých slov žil téměř dvě desítky let v Rakousku, s výtluky v cestách se tam však nikdy nesetkal. „Dbají totiž na pořádné vyfrézování, tady se to moc nedělá,“ připomněl.

Těžká nákladní doprava škodí silnicím například i v okolí Mydlovar. Problém výtluků se zde opakuje každou zimu. „Tady jsou silnice zatěžované dlouhodobě a dlouhodobě byl ten stav komunikací špatný,“ potvrdil Deníku starosta Mydlovar Petr Ciglbauer. Vzápětí ale starosta ocenil, že v závěru minulého roku Správa a údržba silnic Jihočeského kraje opravila zhruba tři sta metrů dlouhý úsek frekventované silnice. „Cestu odvodnili a z jedné strany dali obrubník, to chválím,“ uvedl Ciglbauer.

Pouze vyjádřil obavu, jak dlouho nový asfalt vydrží bez poškození, když byl pokládaný za sněhu a deště. Sama obec Mydlovary vynaloží podle Ciglbauera na opravy komunikací ve své správě několik desítek tisíc korun každý rok. Hlavní úlevu pro silnice v okolí obce ale Mydlovarští očekávají ve chvíli, kdy bude dokončen obchvat kvůli nedalekým kalojemům. Už se začal připravovat a povede od Chlumce kolem Olešníku přímo k bývalému areálu MAPE.

Kolem Chlumce vede zase jiná vyhlášená „lahůdka“ – silnice Hluboká nad Vltavou – Týn nad Vltavou. V současnosti je na některých místech rozbitá tak, že se dírám v asfaltu ani není možné vyhnout, protože se táhnou přes celou šířku komunikace.

„Během jediného měsíce se ta silnice změnila v oranici. Teď se to pokoušeli opravovat, ale myslím, že v tom množství děr naprosto zbytečně, je to zralé na vyfrézování. Jinak je to k ničemu a jsou to akorát zbytečně vyhozené peníze,“ popsal řidič autobusu František Tůma, který jezdí na lince z Budějovic do Týna nad Vltavou. Po zimě bude podle něj situace ještě horší.

Pasti na auta se objevily v posledních týdnech i ve městech. V Českých Budějovicích je třeba proslulá křižovatka Rudolfovská – Dobrovodská nebo některá místa v Husově třídě či Novohradské ulici. Motoristé přitom poukazují na to, že výtluky se objevují opakovaně na stejných místech. Podle řidičů to může znamenat jediné, opravy nejsou prováděné tak, jak by bylo potřeba.

Výtluky v silnicích ohrožují nejen bezpečnost provozu, ale i kapsu motoristů. Na rozbitých komunikacích trpí hlavně tlumiče. Při nechtěném průjezdu „tankodromem“ auto vlastně opakovaně ve zlomku vteřiny padá několik centimetrů, aby bylo vzápětí nárazem na hranu díry vymrštěno vzhůru. Zejména pro starší tlumiče to není ideální způsob jízdy a nemusí to zvládnout. „Když je takovéhle počasí v zimě a objeví se výtluky na silnicích, tak tlumiče dřív odchází,“ konstatoval Stanislav Buřič z autodílny v Olešnici na Trhovosvinensku. Zatímco nové tlumiče se „jen“ rychleji opotřebovávají, tak starší tlumič může rovnou velký náraz kola o hranu díry vyřadit z provozu.

Pro většinu řidičů může být problémem vymáhání vzniklých škod od pojišťovny. „Náhradu vzniklé škody může majitel vozidla nárokovat pouze tehdy, má – li sjednané havarijní pojištění,“ vysvětlil mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Podle meteorologů bude kolísavé počasí s teplotami kolem nuly nadále pokračovat přinejmenším příští týden. Na silnicích se tedy může situace ještě zhoršit, protože při denních teplotách nad nulou zatéká do spár voda a noční mráz pak s asfaltem udělá své

PAVEL KROUPA
EDWIN OTTA