To, že stále více lidí jezdí v českobudějovické městské hromadné dopravě na černo, je velice známá věc.

V poslední době ale vedení dopravního podniku (DP) také zaznamenává falšování časových jízdních kuponů ze strany cestujících.

„Dnes už můžeme tyto falzifikáty počítat na desítky. A zjistili jsme, že falešné jízdní kupony jsou většinou dělané z duplikátů, které jsme zavedli pro cestující. Právě počet vydaných duplikátů také ohromě narostl, za měsíc v řádech kusů,“ upozorňuje manažer divize ekonomika a podpůrných služeb DP Bohumil Matouš s tím, že řada kuponů je dobře zfalšovaných a řada je falšování dost amatérské.

S narůstajícími počty nepravých jízdenek jde ruku v ruce i důslednější kontrola jízdních dokladů. Revizoři si proto musejí nejen časové kupony při kontrole vzít od cestujícího do ruky a pořádně lístek zkontrolovat. Což se ale nelíbí některým cestujícím.

„Při pravidelné kontrole, i přesto, že jsem bezejmennému revizorovi, držel svou předplatní jízdenku v hodnotě 365 korun asi dvacet centimetrů od jeho očí, nabyl tento kontrolor přesvědčení, že jsem „černý pasažér“ a má jízdenka že je falešná. Snažil se jí zmocnit tím, že mi ji hodlal vytrhnout z mé ruky.

V ten moment jsem si myslel, že revizor nemá právo mi tuto jízdenku prověřovat tím, že mi ji odebere,“ rozčiloval se cestující Miroslav Zaviačič s tím, že podle něj není nikde napsáno, že cestující je povinen dát revizorovi doklad ke kontrole přímo do ruky.

To je ale omyl. Přepravní řád totiž ukládá cestujícímu, že v případě kontroly revizorovi jízdenku do ruky dát musí. A to právě kvůli možným falešným kuponům. „Cestující by neměli zapomínat, že mají svá práva, ale také určité povinnosti,“ uzavřel Matouš.

A protože černých pasažérů a falešných jízdenek je stále víc, rozhodl se dopravní podnik přijmout do svých řad další revizory a také podstatně zvýšit jednorázové kontroly dokladů.