„Byla jsem se synem zrovna nakupovat v Ternu. Nad námi bylo modro, ale přes řeku nad Čtyrákem se stáhly úplně černé mraky. Rychle jsme naložili nákup a jeli domů, ale spadlo jen pár kapek,“ komentovala situaci z pátečního odpoledne Jana Houšková z Pražského předměstí. „Až jsem si pak pomyslela, kam se to najednou ztratilo,“ doplnila šestatřicetiletá maminka.


Hasiči přijali hlášení o škodách v bývalých kasárnách před druhou hodinou. Jeden objekt přišel o střechu téměř kompletně. Na několika dalších budovách byly střechy poškozeny částečně.


„Vítr smetl část střechy z jednoho objektu, její kusy jsme pak sbírali po okolí. Na základnu se naše jednotka vrátila v osmnáct hodin,“ uvedl operační důstojník hasičů Radek Bukovjan.


Hasiči museli pořezat i jeden ze dvou padlých stromů v areálu, který je dnes zčásti pronajat různým firmám například jako skladiště. Vichr pozurážel také větve ze stromů v okolí.


„U nás v Rožnově byla maximální rychlost větru jen patnáct metrů za vteřinu. Bouřka šla z Českých Budějovic na Hlubokou a pak na Veselí,“ řekl meteorolog Jaroslav Hintermüller. „Před bouřkou jde silný vítr, který se nazývá hůlava, ten to mohl způsobit,“ dodal ke škodám v bývalých kasárnách meteorolog. Jestli se jednalo o tornádo, zmiňované v médiích, se nechtěl vyjádřit. „Zkoumat to budou kolegové teprve v týdnu, přímo na místě,“ vysvětlil Hintermüller s dovětkem, že by bylo nejlepší, kdyby meteorologický jev přímo někdo vyfotil.


Tornádo se v jižních Čechách objevilo v létě ve Zbytinách na Prachaticku, kde poškodilo jeden rodinný dům, pomník na hřbitově a několik automobilů.