Akce pořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii a navázala tak na protesty z minulého roku. Například v Českém Krumlově naplánovali organizátoři i protestní pochod. Podepsat bylo možné petice vyjadřující nesouhlas s premiérem a vládou nebo třeba na podporu demokracie v Hongkongu, ta je iniciována organizací Amnesty International.

Mikuláš Minář, zakladatel a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii třeba vytkl premiérovi a vládě, že omezuje práva obyvatel České republiky. Vyjádřil také obavu z toho, jak budou rozdělovány finanční pomoci, které mají zvýšit schodek rozpočtu už na 500 miliard korun. „Peníze čekají na velké hráče, obyčejní lidé či malé obce mají smůlu,“ míní Mikuláš Minář.

Ilustrační foto.
Přibyl jeden nový případ, v karanténě je jedenašedesát Jihočechů

Hlavními důvody k protestu jsou například podle názoru Mikuláše Mináře nedostatečná a pomalá finanční pomoc české ekonomice, kdy místo slíbených 1190 miliard nalila vláda do ekonomiky dosud pouhých 57 miliard korun, netransparentní a nehospodárné veřejné zakázky za miliardy firmám bez nákladů a zaměstnanců, firmám v exekucích, s majiteli v daňových rájích nebo podpora čínských místo českých firem.

"Zatímco Rakousko podpořilo obce a samosprávy 26 miliardami korun, naše vláda naopak obcím a krajům 20 miliard korun sebrala - tyto peníze budou chybět na důležité investice," kritizuje dále vládu Mikuláš Minář a míní, že v současnosti dochází k cílenému rozkladu demokratických institucí.

Hudba Hradní stráže a Policie ČR hrála v areálu budějovické nemocnice jako poděkování zdravotníkům za nasazení v době pandemie.
Hudba Hradní stráže a Policie ČR poděkovala koncertem zaměstnancům nemocnice

V Českých Budějovicích se protest konal na náměstí Přemysla Otakara II., kde se už po 17. hodině připravovala technika v jihozápadním rohu náměstí.Tomáš Kuboušek, jeden z organizátorů akce v Českých Budějovicích uvedl, že je možné podepsat petici Za slušného premiéra a slušnou vládu, která kritizuje Andreje Babiše, další petici, která se staví na obranu dětských uprchlíků proti ministru Janu Hamáčkovi a pak petici Amnesty International na podporu ochrany demokracie v Hongkongu.

Podle Tomáše Kubouška mají demonstrace smysl i mimo Prahu. "Chceme ukázat, že po celé republice vláda lidem vadí," řekl Tomáš Kuboušek s tím, že protesty se konaly zhruba na 160 místech v České republice. Ovšem za bezpečnostních opatření, kdy třeba organizátoři vyzvali účastníky, aby dodrželi předepsané odstupy a v Českých Budějovicích se postavili podle křížků vyznačených na dlažbě.