Jedle je podle majitelky pozemku Miroslavy Tužové Ladmanové přibližně 40 let stará.

„Jedlička patří k domu se zahradou. Je to odkaz mého tatínka, který zemřel před rokem a půl a přál si, aby se jedle porazila. Nepředstavoval si, že bude stát na českobudějovickém náměstí. Určitě by byl moc potěšený,“ líčila v pondělí dopoledne Miroslava Tužová Ladmanová, když mizel jehličnan ze zahrady o rozloze 19 m².

Ilustrační foto.
Advent se blíží. Vánoční strom už je vybraný

„Jezdím sem udržovat dům se zahradou, ale nebydlím tu. Strom jsem nabízela už vloni, ale v té době byla již určená jiná jedle. Tohle je „řízek“ z nějaké školky z České republiky. Brání nám tu v průjezdu na pozemek. Větve zasahují k domu. A sousedka měla problémy s úklidem, protože ze šišek vypadávají semínka. Jsem ráda, že se strom nerozřeže jen na dřevo, ale, že splní nějaký účel. Tatínek byl velký pěstitel, starší lidé ho znali, mluvil do rozhlasu,“ popisovala žena, s tím, že podle ní jde o jedli španělskou.

Vánoční trh na českobudějovickém náměstí.
V Budějovicích zakáží na zkoušku auta na náměstí

Vedoucí lesní výroby Ladislav Laluch k vánočnímu stromu dodává: „Jedná se o okrasnou zahradní jedli. Nejde o jedli bělokorou ani jedli obrovskou. Vysoká je dvanáct metrů,“ shrnul s tím, že strom byl i letos převážený na českobudějovické náměstí obdobnou trasou jako vloni. Z Mladého mířila jedle jako nadměrný náklad ulicemi Františka Halase - Křižíkova – Čechova – Mánesova – Lidická třída – Senovážné náměstí – Karla IV. – náměstí Přemysla Otakara II.

Vánoční trh na českobudějovickém náměstí. Ilustrační foto.
Advent nabídne kluziště i betlém

Na hladký průběh v dopravě dohlíželi strážníci městské policie.