„Já jsem sám sobě kladl velkou otázku, co je to víra a co je to láska, jestli je to věc vnitřní, naše soukromá, nebo věc veřejná. Tak jestli někoho miluji, tak samozřejmě ho miluji vnitřně, ale taky přichází čas, kdy se k němu má člověk přiznat. A to samé je s vírou. Proto velikonoční hrkání děláme. Je to vnitřní záležitost, tudíž si myslím, že je nutné to říkat i venku,“ vysvětlil Marčík, proč akci uskutečnil i letos.

Zdůraznil také, že se nejedná o protestní akci. „Je to oznámení, že jsou tady svátky. Pro někoho jsou Velikonoce svátky jara a pro někoho je to velice důležitý okamžik. Budeme dodržovat hygienická opatření, v průvodu jdeme s maskami, zároveň máme respirátory. Jde vždy dvojice, mají trakař a pak je krok, takže minimálně blíže jak dva metry k sobě nemůžeme být,“ vysvětlil Marčík, který oblékl i reflexní vestu. „Nešířili jsme to, aby se nás nesešlo moc. Sdíleli jsme informaci jen mezi známými,“ podotkl.

A co řev trakařů znamená? „Hrkání symbolizuje to, že na Zelený čtvrtek přestávají zvonit zvony a do soboty v noci zvony nezvoní. Dříve se říkalo, že zvony odletěly do Říma. Dávaly se do věží klepačky a klepalo se. Tyhle průvody jsou oznámením času a rachot vyhání zlo,“ řekl k hrkání.