Ve čtvrtek 16. března v podvečer se na Městském úřadě v Plané nad Lužnicí uskutečnila v pořadí druhá beseda Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje pod názvem Nejčastější trestné činy v kybernetickém prostoru aneb jak nenaletět podvodníkům na internetu. Policisté považují vzdělání veřejnosti za účinnou prevenci. Do plánské obřadní síně dorazila asi třicítka zájemců o informace.

Nový projekt Kyber rádce má podle zúčastněných policistů za úkol varovat, poradit a vysvětlit, a účinně se vyvarovat naletění šmejdům z online světa. Besedy se zúčastnili českokrumlovský policejní mluvčí poručík Miroslav Šupík, táborská policejní mluvčí poručice Lenka Pokorná a poručík Jan Václavík z oddělení hospodářské kriminality. Součástí hodinové prezentace byly i praktické rady, odstrašující případy z praxe, a nechyběl prostor pro dotazy z pléna.

Místostarosta Josef Pluhař úvodem zmínil, že ho těší zájem veřejnosti. „Jsme rádi za tak hojnou účast, že se našlo tolik lidí, kteří se bojí nejen o sebe, ale i o své blízké a chtějí se něco dozvědět, rádi bychom jako město pokračovali v podobných osvětných besedách,“ uvedl.

Jde o velké peníze

Kyberkriminalita a podvody v online prostředí v současnosti představují velký problém. „Denně eviduje čtyři až pět případů spadající do této tématiky,“ upozornil úvodem poručík Šupík s tím, že průměrná výše škody je 250 tisíc korun. „To, že nemáte na účtu finanční prostředky, neznamená, že se nemůžete stát obětí podvodu, pachatelé si na vás mohou vzít úvěr, či vám vysát spořící účet,“ dodal.

Jihočeští policisté zahájili boj proti internetovým podvodníkům. Důležité je nenaletět | Video: Lenka Pospíšilová

Podvodníci dnes nenapálí jen „hlupáka“, ale jejich metody jsou tak sofistikované a téměř dokonalé, že se na jejich praktiky často chytí i velmi inteligentní člověk. Pět nejčastějších nekalých praktik představil konkrétněji poručík Václavík.

1. Podvodné navolávání
2. Výhodné investice – akcie a kryptoměny
3. Inzertní portály s lákavým zbožím – Vinted, Bazoš, Sbazar
4. Podvodné m-platby
5. Seznamky (lékař, voják na misi, pohledná žena v zahraničí) – sociální sítě, emaily, jiné komunikační prostředky

Pohádka o napadeném účtu

Pachatelé se snaží získat citlivé údaje, čísla bankovních účtů a platebních karet. „Volají na mobilní telefon, vydávají se za bankéře, pracovníka technické podpory banky, či dokonce policisty. Taktikou podvodníků je vyvolání strachu o finanční prostředky,“ upozornil.

V tomto případě je důležité zavěsit, i když volající vystupuje důvěryhodně, a informace si nejdříve ověřit. „Rozhodně nepřevádějte peníze na žádný účet, ani nesdělujte další citlivé informace – údaje k bankovnímu účtu, internetovému bankovnictví, bezpečnostní údaje platební karty a podobně,“ dodal.

Vidina snadného zisku

Nejčastěji lidé skočí po nabídce výhodných investic do akcií nebo kryptoměn. „Tyto podvody se velice rozmohly a škody jdou do stovek tisíc,“ upozornil poručík Václavík.

Pachatelé své oběti lákají přesvědčivou reklamou na internetu, hlavně sociálních sítích. „Většinou se snaží zaštítit známými značkami, velkými firmami jako je ČEZ, Agrofert, Škoda auto a dalšími. Do svých reklam umisťují známé osobnosti, sportovce, herce, tak aby vše působilo důvěryhodně,“ naznačil kriminalista.

Potom, co se jim „klient“ zaregistruje, čeká na hovor od domnělého investičního poradce. „Reagují rychle, vysvětlí, že si musíte stáhnout aplikace, založit investiční a bankovní účet, ty spárovat k obchodování, ale oni se samozřejmě nabídnou, že se o vše postarají,“ popsal Václavík.

Většina lidí tomuto nerozumí, a tak dá svolení ke vzdálenému přístupu přes různé programy. „Pachatel se na dálku díky všem poskytnutým údajům připojí do vašeho počítače, pak už se jen můžete dívat, jak si počíná na vašem monitoru. Podvodníci sází na to, že máte v PC uložena všechna hesla, na základě toho se v podstatě dostanou kamkoliv,“ vysvětlil s tím, že často také pachatelé zasílají falešné odkazy. „Ty vám ukazují, jak vyděláváte, ale vše je nahrané. Veškeré finanční prostředky z vašich kont mizí v nenávratnu,“ dodal.

Lákavé zboží na inzerci

Poměrně často se jihočeská policie zabývá i obohacováním na inzertních portálech. Často se objeví zájem o zboží, ale chce přes odkaz poslat údaje. „Posílají odkazy emailem, WhatsAppem nebo messengerem, tvrdí, že půjde o převoz DPD, Českou poštou, Zásilkovnou a podobně, ale většinou se to tváří jako klasické elektronické bankovnictví, nebo se tam vyplňují čísla platebních karet včetně bezpečnostních prvků. Nemají zájem o zboží, ale získají tak přístup do vašeho bankovnictví, či k manipulace s financemi na účtu prostřednictvím karty,“ popsal další způsob.

Jediný způsob, jak se tomuto bránit, je nezadávat žádné údaje, neklikat na neověřené odkazy. „Když něco prodáváte a chcete získat peníze, tak vlastně druhá strana nepotřebuje znát vaše platební údaje,“ upozornil.

Podvodné m-platby

Jde o formu placení přes účet mobilního operátora, kterou je třeba potvrdit zaslaným kódem. „Stačí zadat telefonní číslo a ke spárování dojde potvrzením kódem zaslaným operátorem ve formě SMS. Jde většinou o čtyřmístný PIN s omezenou platností,“ přiblížil poručík Václavík. Operátor si tyto platby účtuje k tarifu (paušálu) jako platbu třetí straně.

Tyto podvody se realizují většinou přes sociální sítě. Kdy dochází ke kopiím profilů. Podvodník osloví přátele profilu prostřednictvím messengeru s tím, že chce telefonní číslo. „Přes m-platby se platí služby například v herním průmyslu, různé počítačové hry, online služby jako jízdné MHD a jiné,“ uvedl s tím, že jsou automaticky aktivní a je nutné si je u operátora deaktivovat. „Jakmile zadáte PIN, přicházíte o peníze,“ řekl.

Podvody přes seznámení

Krásní lékaři a vojáci lákají svobodné ženy, vdovy, či naopak svobodné hezké cizinky lákají opuštěné muže. To je další z podvodů, který se stále šíří ve vlnách. „I strůjci těchto podvodů baží po finančních prostředcích, skrývají se však za láskyplnou komunikaci, oběti hledají na seznamkách i sociálních sítích,“ shrnul.

Navazují vztahy, využívají důvěry svých obětí a v rámci pěkných zpráv z nich postupně dostanou vysoké částky. „Aktuálně vyšetřujeme případ, kdy byla paní schopná naposílat svému „příteli“ do Japonska, který neměl údajně na výdaje a cestu zpět milion a sto tisíc korun. Přišla tak o veškeré úspory a nezůstalo jí prakticky nic,“ dodal příklad z praxe.

Besedy ve stejném duchu budou pokračovat napříč krajem. S policisty lze diskutovat a pokládat jim jakékoliv dotazy k tématu. Na místě účastníci obdrží vždy i řadu užitečných materiálů se spoustou praktických rad.