Videospot pro Centrum Arpida pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením natáčel ve středu na českobudějovickém náměstí Jiří Mádl. „Bude to jednozáběrovka, poběží na velkoplošné obrazovce při zápasu Motoru,“ nastiňuje Jiří Mádl. Videem poprosí fanoušky hokeje o zasílání dárcovských sms Arpidě.

Právě klienti instituce a hokejoví fanoušci si s Jiřím Mádlem, který mluvil do kamery i režíroval, zahráli. „To kdybych věděl, vzal jsem si dres,“ povzdychl si nedaleko postávající muž. Když přišli fanoušci, přestal smutnit. Slečna Štěpánka mu totiž půjčila svůj. „Mám ještě šálu a čepici,“ krčí rameny. O natáčení se dozvěděla i Petra Podrová z Větřní. „Přišla jsem se podívat i zúčastnit,“ směje se slečna, která je podle oblečení fanynka Motoru.

Za nedlouho přivezly dva autobusy sto klientů Centra Arpida s třicítkou asistentů. Jedenáctiletí a dvanáctiletí kamarádi z Arpidy Zuzanka, Michal, Janička a Martin se na natáčení těšili a strach neměli. „My jsme stateční,“ usmívá se Janička. Jiřího Mádla viděli na hokeji, znají ho i z televize. Někteří už s ním pracovali. „Točil jsem u nich svůj první film Pojedeme k moři, děti odsud jsou mí nejčastější kolegové před kamerou,“ směje se Jiří Mádl, který se o Arpidu zajímal ještě dřív, než byl veřejně známý. „Byla dokonce založena v den mých narozenin, 23. října, proto naše setkání vnímám jako osudové,“ vysvětluje herec a režisér a začíná instruovat účinkující, jak se kolem kašny rozestavět. „Kluci, mám tu pro vás místečka,“ ukazuje dětem, kam si mají sednout a zdraví se s nimi. Za chvíli už společně nacvičují skandování „Motor!“ a „Budějce!“, zatímco se nastavuje kamera. „Kotel chci slyšet nejvíc, nebojte se křičet,“ radí dětem.

Filmová akademie Miroslava Ondříčka z Písku zajistila techniku na natáčení, jíž se chopili i studenti. Dohlížel na ně David Kotrba. „Je to pro ně dobrá praxe. Navíc to téma je nám blízké a chceme pomoct. Jsme tu zdarma,“ dodává technik.

Záběr se opakoval hned několikrát. „Hledáme tu nejlepší atmosféru,“ vysvětloval Jiří Mádl. Nakonec pořídil poslední záběry „pro sichr“. Vznikly dvě verze. Výsledek uvidíte na hokeji v únoru.

Klientem Arpidy je už 25 let i devětadvacetiletý Honzík, syn Tondy Hlaváče z kapely Nezmaři. Honzík hrál už ve snímku Pojedeme k moři a režiséra zná. „Moc jsem si to i dnes užil a jsem rád, že mě Jirka zase oslovil,“ raduje se Honzík v dresu a čepici Motor, který je také fanouškem hokeje.