Podle starosty Jana Řičánka se akce s doprovodným programem povedla a měla ohlas nejen mezi místními, proto se koná každý rok. A většinou také s odléváním nových zvonů.

„Letos se odléval zvon pro jihočeskou Dražíč,“ zmínil Jan Řičánek. Působivou podívanou, kvůli vizuálním efektům zahájenou až po soumraku, doplnila už v sobotu odpoledne 27, června 2020 divadelní představení pro děti, řemeslnické stánky, vystoupení kejklířů nebo muzikantů.

„Tady na farním dvoře je jenom hudba a prodejní stánky, na zahradě je to víc pro děti,“ popsal rozložení slavnosti Jan Řičánek a doplnil, že na zahradě je například i ovocný bar, samozřejmě nealkoholický. Kdo chtěl, mohl také využít tradiční služby Lehánkova – seskupení několika postelí pod velikým ořešákem.

V Hosíně už odlévali zvon třeba pro nedalekou hrdějovickou školu. Vloni to byl kus nazvaný Oldřich pro malý pivovar z Vlachova Březí. Podle Jana Šedy, zvonaře z Deštného v Orlických horách, se letos chystala další práce pro jihočeskou Dražíč.

„Ponese jen nápis Panna Maria a letopočet 2020,“ zmínil Jan Šeda, který byl na jih Čech tentokrát doprovázen mladším synem Josefem. Se starším Janem už řadu let odlévá bronzové zvony od menších vánočních až po větší o váze desítek kilogramů pro kostely.

Kus připravený pro Dražíč byl menší, o průměru jen 20 centimetrů, takže stihl přes noc i vychladnout a v neděli byl požehnán.