„Videokazety už vůbec nepůjčujeme,“ potvrdila zaměstnankyně půjčovny Home Star v českobudějovické Nové ulici Lenka Bartoňová.

Skladba půjčoven se tak v posledních letech mění silně v neprospěch kazet. „Právě probíhá jejich doprodej za čtyřicet devět korun, “ dodala k přeměně videopůjčovny Bartoňová.

Ne všichni však soudí o videu tak příkře. Dagmar Matoušková z půjčovny o dva bloky dál, v ulici Bedřicha Smetany, vysvětluje: „Pořád ještě se vyplatí videokazety mít, protože poměrně dost lidí má doma video nebo kombinovaný přehrávač. Celkově ale nic moc. Co se nejvíc půjčuje, jsou pohádky.“

Půjčovny se ale shodují na tom, že zájem o videokazety dlouhodobě upadá. „Na video se nám doma akorát práší, ale na DVD se koukáme s celou rodinou,“ podotkla šestatřicetiletá prodavačka Edita Pešková.

Jediným místem, kde je zájem o zmiňované nosiče stále takřka vyrovnaný, jsou sexshopy. Jedna ze zaměstnankyň Erotic City v Českých Budějovicích uvedla: „U nás ani věk zájemců nehraje roli. Videokazety jdou na dračku díky své ceně.“

Zaprášená videa

Filmy na DVD se těší podstatně větší popularitě, především proto, že na těchto nosičích se prodává drtivá většina novinek. „Občas si rád půjčím „dývko“, hlavně když se nedostanu do kina,“ řekl k tomu sedmnáctiletý student Pavel Švehla z Českých Budějovic.

Postupně se DVD nosiče více podílejí i na tržbách půjčoven a na počtech titulů žádaných zákazníky. Co běžný denní obrat takové půjčovny?

„To je dost různé. Nejvíc záleží na počasí a na tom, co ten den zrovna běží v televizi. Může to být takových dvacet pět, ale i sto lidí denně. Většina si samozřejmě chodí pro dývídýčka,“ naznačuje Matoušková.

Pro přehled těch, kteří se chystají půjčit si film poprvé či po dlouhé době, je užitečné uvést, že za novinku na DVD dnes zaplatíte přibližně padesát korun, za běžné DVD kolem třiceti devíti a zapůjčení videokazety vás zřídka bude stát více než třicet korun.

Technický vývoj podle odborníků spěje jednoznačně k postupnému převládnutí DVD na trhu a pozvolnému odchodu videokazet ze scény.

Vlna zájmu o videorekordéry z devadesátých let je již dávno ta tam. Důvod je značně logický. Za kombinovaný DVD i videopřehrávač zaplatíte běžně i pod tři tisíce korun a za přehrávač videokazet kolem patnácti set.

Přesto mohou zůstat menšinovou raritou, podobně jako LP desky nebo kazety do magnetofonů.

Stále se totiž najdou tací, kteří po videu sáhnou. „V průměru připadá na dvacet prodaných DVD rekordérů jeden přehrávač videokazet,“ sdělil Jan Klubal, prodavač z budějovického obchodu se spotřební elektronikou EURONICS.

Většinou se jedná o lidi starší generace, kteří jsou zvyklí nahrávat si své oblíbené filmy na video a o sledování DVD zájem nemají.

Jan Dvořák

Také DVD disky už mají svého lepšího nástupce

Není to tak dávno, když se do domácností dostalo video.

„Pamatuji se, zhruba někdy v roce 1990, přivezli naši první video od tety z Německa. Tehdy to byla pecka, měli jsme snad první video v ulici,“ vzpomíná na začátek devadesátých let dnes již čtyřiadvacetiletý Karel Makovec. „To já si zase pamatuji, že táta domů koupil kdysi televizi, která už měla v sobě video zabudované. Bylo ale horší, že jste se museli koulat zrovna ten samý pořad, který jste si nahrával,“ usmívá se Makovcův stejně starý kamarád Petr Juračka. „Ale tu televizi máme pořád doma a občas ji používáme jako druhý televizor,“ doplnil Juračka.

Technologie ale jde dál. Například systém Blu–Ray Disk nabízí už zase vylepšenou technologii DVD disků a vypalovacích laserů.Už dnes si na Blu–Ray Disk můžete nahrát až 50 GB záznamu.

Petr Lundák