Co je na příbězích rodičů zaujalo? „Můj táta vzpomíná, že na jejich první zastávce u Znojma dostal k pití slazený čaj. Ve Vietnamu se přitom čaj pije neslazený, takže po prvním loknutí se všichni Vietnamci zašklebili a shodli se, že se to nedá pít,“ říká Mai Tranová, členka týmu Roots of the Future. „Problémem byl samozřejmě i jazyk, protože čeština a vietnamština se od sebe hodně liší. Výuka probíhala tak, že učitelé studentům ukazovali na obrázcích různé věci a ti po nich měli opakovat česká slovíčka,“ doplňuje.

Česko-vietnamský tým si vytknul za úkol překonat kulturní rozdíly vyprávěním příběhů. Čtyři členové týmu jsou sami vietnamského původu. „Přeju si, abychom jako Češi a Vietnamci žili skutečně spolu se vzájemným porozuměním, ne jen vedle sebe. Naším cílem je proto seznámit Čechy s příběhy našich rodičů a naší kulturou,“ říká další členka týmu Vân Anh Tranová. Příběhy, které zaznamenali s využitím metody orální historie, prezentovali na akcích pořádaných v Českých Budějovicích a Praze, kde mohli účastníci zároveň ochutnat speciality vietnamské kuchyně a seznámit se s některými tradicemi, například oslavou lunárního Nového roku.

Mladí Vietnamci se zajímají o své kořeny.Mladí Vietnamci se zajímají o své kořeny.Zdroj: Jakub Hardt

Jedním z cílů projektu bylo překlenout rozdíly v představách vietnamských rodičů a dětí o životě a budoucnosti, které jsou zesílené tradičním vietnamským pojetím rodiny. „Díky rozhovorům s rodiči jsem pochopila, jak těžké pro ně byly začátky v Česku. S tím souvisí jejich náročnost a vysoká očekávání od svých dětí. Proto mi často opakují, že se musím učit, abych měla lepší život než oni,“ popisuje Mai.

Jídlo se u stolu sdílelo jako ve Vietnamu. Do misky si každý nabral, na co měl chuť.
Češi a Vietnamci v Budějovicích oslavili lunární Nový rok

Od září 2022 do června 2023 uspořádal tým Roots of the Future několik akcí, jejichž cílem bylo přiblížit vietnamskou kulturu Čechům a povzbudit mladé lidi vietnamského původu k hrdosti na svoji kulturu. V březnu uspořádali v Budějovicích pro veřejnost oslavu svátku Tết, vietnamského Nového roku. V Praze organizovali pro mladé Vietnamce workshop na téma identity a na konci června představili ve Skautském institutu příběhy svých rodičů široké veřejnosti.

Mladí Vietnamci se zajímají o své kořeny.Zdroj: Jakub Hardt

„Díky projektu jsem si uvědomil, kolik Čechů zajímá vietnamská kultura a kolik mladých Vietnamců už nechce být jen tiše trpěnou menšinou. Naopak, už dávno jsou naprosto rovnocennými občany, kteří si v Česku našli uplatnění v byznysu, státní správě i občanském sektoru,“ uzavírá Martin Zelinka, člen týmu a student orální historie na Univerzitě Karlově.