Už popatnácté vyrostly u Kamenného mostu v Písku obří sochy. V pátek odpoledne se písečná galerie pod širým nebem otevřela veřejnosti. Díla s námětem Písek, město z písku na vodě ztvárňují pět prvků příběhu o založení města. Letos poprvé navíc sochy v noci svítí, v každé je jedno písmeno, dohromady vytvářejí jméno města.

Sochy z písku jsou hotové, návštěvníci si je mohou prohlédnout z blízka.
Galerie pod širým nebem se otevřela návštěvníkům, mohou obdivovat pískové obry

V Českém Krumově se v tradičním jarním termínu jela hned dvě rallye pravidelnosti: po deváté to byla ekologická Czech New Energies Rallye (i v rámci světového poháru), kterou si užily i slavné české tváře z filmového plátna a televizní obrazovky, a premiérový ročník veteránské Rallye Český Krumlov Revival.

V Českém Krumlově odstartoval 21. května 2021 devátý ročník Czech New Energies Rallye. Jan Dolanský s bratrem Jiřím jedou v elektrovozu Peugeot e-2008 SUV.
Krumlovská rallye přilákala i známé tváře, Dolanský a Fiala sedli za volant
Premiérový ročník Rallye Český Krumlov Revival startoval v tradičním květnovém termínu na tradičním místě, na parkovišti v krumlovské Jelení zahradě.
Jelenkou zaburácely motory, místo Rallye Český Krumlov se jede verze Revival

Tři tisíce lidí byly na strakonickém sídlišti Šumavská od pátku do neděle bez dodávek tepla a teplé vody. V neděli je kvůli ochlazení teplárna obnovila. Důvodem jsou spory mezi dodavatelem Strakonickou teplárnou a distributorem, kterým je společnost Energo. Ta prý dluží teplárně, Energo naopak tvrdí, že teplárna dluží jemu. Poslední kapkou ale bylo podle teplárny nepodepsání nové smlouvy, do sporu se vložil i Energetický regulační úřad.

Lidé na strakonickém sídlišti Šumavská jsou bez teplé vody.
Strakonická teplárna přerušila dodávky tepla Energu, které zásobuje sídliště
Obyvatelé strakonického sídliště Šumavská žijí v nejistotě. Od pátku byli bez tepla i teplé vody, teď je dodávka alespoň krátkodobě obnovena.
Teplárna obnovila dodávky, jejich přerušení se nelíbí regulačnímu úřadu

Veřejnosti se v pátek otevřela zbrusu nová část Ferraty Hluboká. Čtyři sta metrů dlouhý úsek rozšířil oblíbenou lezeckou cestu nad hladinou Vltavy, celkově teď měří 550 metrů a jedná se o nejdelší ferratu nad vodou v Čechách.

Ferrata Hluboká je delší o 400 metrů. Ferratu už stihla vyzkoušet také olympionička Eva Samková a její sportovní kolega Tomáš Kraus.
Milovníci lezení dostali dárek. Ferrata Hluboká je delší o čtyři sta metrů

Při dopravní nehodě u Lipové na Jindřichohradecku vyhasl v sobotu ráno život mladého řidiče. Osudný se mu stal náraz do stromu.

Po nárazu do stromu zemřel v sobotu 22. května ráno nedaleko Lipové u Volfířova na Jindřichohradecku řidič narozený v roce 1998.
Mladý řidič nepřežil náraz do stromu u Lipové

V neděli sehráli fotbalisté českobudějovického Dynama poslední domácí utkání této prvoligové sezony, v němž podlehli Slovácku 0:1. S černobílým dresem i jihočeskými fanoušky se před zápasem loučily klubové legendy Jaroslav Drobný a Jiří Kladrubský.

Fotbalisté Dynama České Budějovice (v pruhovaném) přivítali ve 33. kole Fortuna ligy Slovácko.
Dynamo se loučilo s fanoušky i dvěma legendami porážkou se Slováckem

Díky vstřícnosti novorozeneckých oddělení jihočeských nemocnic vám každou neděli na stránkách Deníku přinášíme fotky nejmladších dětí, které se narodily v Jihočeském kraji.

Anna Lišková z Nových Homolí. Dcera Zuzany a Petra Liškových se narodila 19. 5. 2021 v 9.17 hodin. Při narození vážila 3200 g. Doma se na sestřičku těšili sourozenci Emma (12), Ella (7) a Max (7).
Právě jsme přišli na svět. Prohlédněte si fotky novorozenců