Do Dřítně přijela pouť. A hned na celý víkend. Obec ležící na dohled od temelínské elektrárny totiž v sobotu 20. a v neděli 21. července pořádala své v pořadí už šesté pouťové slavnosti. Bohatý dvoudenní program doplněný o různé sportovní a kulturní akce, přilákal k dříteňskému zámečku a do zdejšího sportovního areálu návštěvníky z celého okolí.

Rozmanitý program VI. Dříteňských pouťových slavností doprovázelo poněkud rozmarné počasí, ovšem organizátorům to nijak zvlášť nevadilo. Sobotní slunce přálo cyklistickému závodu do vrchu i zábavnému sportovnímu odpoledni na hřišti, fotbalovému zápasu a následné pouťové zábavě.

Nedělní deštivé, ale stále velmi teplé klima, pak nijak zásadně neovlivnilo tradiční pouť se Mší svatou v kostele Sv. Dismase a další akce, které se konaly v zastřešených interiérech a exteriérech zámku. Módní přehlídku, vystoupení místních dětí, koncert Nezmarů, posezení na zámku v doprovodu kapely Kocourovo kartáč a už rozhodně vůbec ne obrazovou výstavu hub a orchidejí, kterou na zámek obci zapůjčilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

„Pouťové slavnosti jsou novou tradicí vzniklou díky dlouhodobému partnerství obce s Jadernou elektrárnou Temelín Skupiny ČEZ a jsou již také trvalou součástí programu sportovních, kulturních a společenských akcií pořádaných v rámci Oranžového roku v okolí elektrárny,“ uvedl starosta Dřítně Josef Kudrle.

Spolu s ČEZ podpořil slavnosti také Jihočeský kraj a Svazek obcí Blata se sídlem v Pištíně.

„Díky této podpoře jsme schopni zajistit program na velmi slušné úrovni co do kvality i rozsahu tak, že si na své rozhodně přijdou všechny věkové skupiny návštěvníků. Ty navíc už dávno netvoří pouze místní, ale i obyvatelé obcí z celého okolí,“ poznamenal Kudrle.

Obec Dříteň se zhruba 1680 stálými obyvateli leží 23 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic. V současné době ji tvoří devět místních částí: Dříteň, Bílá Hůrka, Chvalešovice, Libív, Malešice, Radomilice, Strachovice, Velice, Záblatí a Záblatíčko.

Petr Pokorný