Ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích Petr Pavelec připomněl, že památkáři převzali Zámek ve Vimperku v roce 2015 se slibem opravy a zpřístupnění veřejnosti. Opravovat se začalo už o dva roky později. První opravy zámku skončily v roce 2021 a vyšly na neuvěřitelných 137 milionů korun z iROP.
Dalších dvě stě milionů korun na další obnovu, která je naplánována na minimálně tři budoucí roky, jde ze státního programu péče o národní kulturní dědictví. „Jedná se o zásadní obnovu. Vimperk je na jihu Čech, co se objemu finančních prostředků týká, výjimečný,“ uvedl Petr Pavelec.
Do dvou let zámek sladí barvu zvenčí
Opravy podle Petra Pavelce směřují k nejlepší kondici zámku za posledních sto šedesát let. V polovině devatenáctého století zámek totálně vyhořel, a i když byl zrekonstruován, od té doby nebyl nikdy v takovém stavu, k jakému směřuje nyní. První krok oprav od chvíle převzetí byla renovace technické infrastruktury, opraveny byly fasády na hlavním nádraží a prostor pro návštěvníky. V době první etapy Národní památkový ústav připravoval projekty na další renovace.

Letošní druhá etapa oprav, která je naplánována do roku 2025, ukrojí z připravených peněz zhruba sto milionů korun a zaměří se nejen na odstranění stavebních havárií. Dojde proto na odvodnění severní strany Dolního zámku tak, aby mohly prostory důkladně vyschnout a byly připraveny na rekonstrukci. „Na odvodnění už se pracuje,“ ujistil kastelán Vojtěch Brož. Nejdůležitější a viditelné opravy ale budou na střechách a fasádách Černé brány a Horního zámku nebo nového zázemí pro konzervátorské dílny. Druhá etapa čítá čtyři projekty a pokud se podaří, bude zámek renovovaný z poloviny. „Proto se také na dvě až tři sezony skryje pod lešení,“ popsal kastelán vimperského zámku Vojtěch Brož s tím, že firma, která opraví střechu Černé brány a vnější fasádu celého zámku, bude známá do konce května. Ač jsou fasády na horním nádvoří každá z jiného období, pro tu venkovní památkáři nic podobného neplánují. „Navrhli jsme barevnost z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Vrátíme na fasádu odstín, který na tenhle dům patří. Chceme zachovat paměť památky bez drastické změny,“ zdůvodnil výběr barvy kastelán. Ale například kaple sv. Josefa, která vystupuje z areálu, bude barokně bílá. Výjimečná je Vlčkova věž z poloviny 13. století. „I tu barevně oddělíme a zdůrazníme její stáří. Bude mít nejtmavší odstín, tmavou okrovou,“ doplnil kastelán.
Dílna u černé kuchyně
Prostory, které jsou vybrány pro konzervátorské dílny, jsou v přízemí severovýchodního křídla Horního zámku a na zdech je možné najít renesanční klety. Původně tam byly technické prostory pro služebnictvo i s černou kuchyní a přípravnou. Takových památkáři našli na zámku hned sedm a jedna z nich je součástí prohlídkové trasy. „Prvním cílem je všechny takové nálezy ochránit,“ řekl Vojtěch Brož a vysvětlil, že dílna bude mít dekontaminační místnost, mokrou i suchou dílnu. Prostor byl zvolen záměrně, protože podlahy tam jsou z betonu a bude možné je snadno obnovit a udržet. Není nutné nic bourat ani měnit. „Nejsou třeba průduchy na vzduchotechniku, spaliny z digestoře vyvedeme původním komínem nad střechy. Elektrické kabely zase povedou po podlaze,“ ujistil.

Spolu s opravou střech, musí být opraveny také některé krovy a kompletně střecha. Vyměněno bude betonové pokrytí střechy, kterým od objektu na mnohých místech zatéká. Obnova se týká nejen vikýřů, ale i komínů, kterých je na střechách nepočítaně. Na jižní stranu se vrátí komíny z devatenáctého století.
„Na celé druhé půlce střechy obnovíme komíny. Každý z nich má jiné zakončení, jeden měl dokonce okýnko, které také vrátíme,“ vysvětlil kastelán. Po dobu opravy střechy nad hodinovou věží budou z provozu vyřazeny i zámecké hodiny. Jsou mechanické a denně ve stejnou dobu se musejí ručně natahovat.
Zahrady, terasy i sál až na závěr
Třetí etapa plánovaná v letech 2025 a 2026 za dalších sto milionů korun počítá s rekonstrukcí teras, povrchy nádvoří na Horním zámku a most u jeho vstupu, který je už v současné době provizorně podepřen. „Pokud se podaří zajistit další finance, okamžitě spustíme další stavební práce. Projekty máme připravené. Jde například o interiér severního křídla nebo střechy Dolního zámku,“ upřesnil kastelán s tím, že stavební práce a změny na zámku budou mít jeho návštěvníci možnost sledovat. Zámek totiž zůstane otevřený a omezení pro návštěvníky budou jen minimální. Pokud nějaké peníze zbudou, mají památkáři v zásobě další projekty. Což jsou střechy a fasáda Dolního zámku, ale také renovace části interiérů Dolního zámku, kde by měly vzniknout prostory pro sezonní zaměstnance, ale také nová vrátnice.

V budoucnu se pak chystá oprava renesančního sálu, což je jedna z ikonických prostor zámku. „Projekty jsou připraveny směřujeme ke stavebnímu povolení a doufáme, že se nám ji podaří do oprav zařadit,“ popsal plány Petr Pavelec. Kastelán Vojtěch Brož upřesnil, že opravy se budou týkat i střechy nad ním. Nakonec si památkáři nechávají renovaci renesančních zahrad s arkádovou lodžií. K tomu ale musí správci Zámku ve Vimperku ještě najít zdroje financování.