Ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích Petr Pavelec připomněl, že památkáři převzali Zámek ve Vimperku v roce 2015 se slibem opravy a zpřístupnění veřejnosti. Opravovat se začalo už o dva roky později. První opravy zámku skončily v roce 2021 a vyšly na neuvěřitelných 137 milionů korun z iROP.

Zdroj: Deník/Jana Vandlíčková

Dalších dvě stě milionů korun na další obnovu, která je naplánována na minimálně tři budoucí roky, jde ze státního programu péče o národní kulturní dědictví. „Jedná se o zásadní obnovu. Vimperk je na jihu Čech, co se objemu finančních prostředků týká, výjimečný,“ uvedl Petr Pavelec.

Do dvou let zámek sladí barvu zvenčí

Opravy podle Petra Pavelce směřují k nejlepší kondici zámku za posledních sto šedesát let. V polovině devatenáctého století zámek totálně vyhořel, a i když byl zrekonstruován, od té doby nebyl nikdy v takovém stavu, k jakému směřuje nyní. První krok oprav od chvíle převzetí byla renovace technické infrastruktury, opraveny byly fasády na hlavním nádraží a prostor pro návštěvníky. V době první etapy Národní památkový ústav připravoval projekty na další renovace.

V nových prohlídkových trasách Vimperského zámku přivítá kastelán Vojtěch Brož příští týden první návštěvníky.
VIDEO: Prohlídka zámku ve Vimperku vrátí návštěvníky do renesance

Letošní druhá etapa oprav, která je naplánována do roku 2025, ukrojí z připravených peněz zhruba sto milionů korun a zaměří se nejen na odstranění stavebních havárií. Dojde proto na odvodnění severní strany Dolního zámku tak, aby mohly prostory důkladně vyschnout a byly připraveny na rekonstrukci. „Na odvodnění už se pracuje,“ ujistil kastelán Vojtěch Brož. Nejdůležitější a viditelné opravy ale budou na střechách a fasádách Černé brány a Horního zámku nebo nového zázemí pro konzervátorské dílny. Druhá etapa čítá čtyři projekty a pokud se podaří, bude zámek renovovaný z poloviny. „Proto se také na dvě až tři sezony skryje pod lešení,“ popsal kastelán vimperského zámku Vojtěch Brož s tím, že firma, která opraví střechu Černé brány a vnější fasádu celého zámku, bude známá do konce května. Ač jsou fasády na horním nádvoří každá z jiného období, pro tu venkovní památkáři nic podobného neplánují. „Navrhli jsme barevnost z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Vrátíme na fasádu odstín, který na tenhle dům patří. Chceme zachovat paměť památky bez drastické změny,“ zdůvodnil výběr barvy kastelán. Ale například kaple sv. Josefa, která vystupuje z areálu, bude barokně bílá. Výjimečná je Vlčkova věž z poloviny 13. století. „I tu barevně oddělíme a zdůrazníme její stáří. Bude mít nejtmavší odstín, tmavou okrovou,“ doplnil kastelán.

Dílna u černé kuchyně

Prostory, které jsou vybrány pro konzervátorské dílny, jsou v přízemí severovýchodního křídla Horního zámku a na zdech je možné najít renesanční klety. Původně tam byly technické prostory pro služebnictvo i s černou kuchyní a přípravnou. Takových památkáři našli na zámku hned sedm a jedna z nich je součástí prohlídkové trasy. „Prvním cílem je všechny takové nálezy ochránit,“ řekl Vojtěch Brož a vysvětlil, že dílna bude mít dekontaminační místnost, mokrou i suchou dílnu. Prostor byl zvolen záměrně, protože podlahy tam jsou z betonu a bude možné je snadno obnovit a udržet. Není nutné nic bourat ani měnit. „Nejsou třeba průduchy na vzduchotechniku, spaliny z digestoře vyvedeme původním komínem nad střechy. Elektrické kabely zase povedou po podlaze,“ ujistil.

Otevření Státního zámku Vimperk.
Vimperský zámek se probudil, ukáže turistům nové interiéry

Spolu s opravou střech, musí být opraveny také některé krovy a kompletně střecha. Vyměněno bude betonové pokrytí střechy, kterým od objektu na mnohých místech zatéká. Obnova se týká nejen vikýřů, ale i komínů, kterých je na střechách nepočítaně. Na jižní stranu se vrátí komíny z devatenáctého století.

„Na celé druhé půlce střechy obnovíme komíny. Každý z nich má jiné zakončení, jeden měl dokonce okýnko, které také vrátíme,“ vysvětlil kastelán. Po dobu opravy střechy nad hodinovou věží budou z provozu vyřazeny i zámecké hodiny. Jsou mechanické a denně ve stejnou dobu se musejí ručně natahovat.

Zahrady, terasy i sál až na závěr

Třetí etapa plánovaná v letech 2025 a 2026 za dalších sto milionů korun počítá s rekonstrukcí teras, povrchy nádvoří na Horním zámku a most u jeho vstupu, který je už v současné době provizorně podepřen. „Pokud se podaří zajistit další finance, okamžitě spustíme další stavební práce. Projekty máme připravené. Jde například o interiér severního křídla nebo střechy Dolního zámku,“ upřesnil kastelán s tím, že stavební práce a změny na zámku budou mít jeho návštěvníci možnost sledovat. Zámek totiž zůstane otevřený a omezení pro návštěvníky budou jen minimální. Pokud nějaké peníze zbudou, mají památkáři v zásobě další projekty. Což jsou střechy a fasáda Dolního zámku, ale také renovace části interiérů Dolního zámku, kde by měly vzniknout prostory pro sezonní zaměstnance, ale také nová vrátnice.

Zlatý kočár, který je zlatým hřebem expozic českokrumlovského zámku, čeká vylepšení. Na snímku je vizualizace podoby, kterou by měl dostat po doplnění podle dochovaných pramenů.
Jihočeské památky: V Krumlově obléknou kočár, v Hradci zas rozdají sladkou kaši

V budoucnu se pak chystá oprava renesančního sálu, což je jedna z ikonických prostor zámku. „Projekty jsou připraveny směřujeme ke stavebnímu povolení a doufáme, že se nám ji podaří do oprav zařadit,“ popsal plány Petr Pavelec. Kastelán Vojtěch Brož upřesnil, že opravy se budou týkat i střechy nad ním. Nakonec si památkáři nechávají renovaci renesančních zahrad s arkádovou lodžií. K tomu ale musí správci Zámku ve Vimperku ještě najít zdroje financování.