Několik představitelů římskokatolické církve se v pátek setkalo s hejtmanem Janem Zahradníkem a krajským radním Jiřím Netíkem.

„Představitelé kraje pozvali jihočeské kněze, aby jim poděkovali za jejich dlouholetou službu v jihočeských farnostech,“ říká mluvčí krajského úřadu Arnošt Máče.

Termín setkání s duchovními byl zvolen symbolicky, neboť ve čtvrtek 19. června uplynulo 210 let od narození čtvrtého biskupa českobudějovického Jana Valeriána Jirsíka.

Setkání se zúčastnilo šest kanovníků katedrální kapituly: prelát, emeritní generální vikář Mons. Václav Dvořák, bývalý kapitulní vikář a probošt katedrální kapituly Mons. Josef Kavale, kancléř biskupství P. Václav Kulhánek, děkan katedrální kapituly P. František Lála, P. František Sobíšek a P. Vladimír Vlček, a P. Václav Klíma, farář na Bílé Hůrce, poutním místě u Temelína.

„Hejtman všem předal stříbrnou Pamětní medaili Jihočeského kraje a drobné dárky. Medaile obdrží také kanovníci P. Václav Habart z Jindřichova Hradce a P. Michal Tkáč z Frymburka, kteří se ze setkání ze zdravotních důvodů omluvili,“ doplnil Máče. Hejtman všem přítomným poděkoval za práci, kterou v jižních Čechách vykonávají při své duchovní službě. „Víra vždy měla v našich dějinách významné místo jako pevný bod lidských hodnot a myslím, že se to pomalu zase vrací zpátky,“ řekl hejtman.

„Osoba kněze je nepominutelná a kanovníci jsou symbolem všech kněží, kteří službu v jižních Čechách konají,“ zdůraznil Zahradník.

Vliv komunismu

„Čtyřicet let komunismu se projevilo i zde na jihu Čech, takže tu není plno věřících. Za vaši duchovní práci vám však velmi děkuji,“ pokračoval hejtman, který se dotkl i zákonu o vrácení zabaveného církevního majetku.

„Byl jsem vždycky pro, aby byl schválen zákon o vyrovnání s církvemi,“ říká rozhodně Zahradník.

„Nerozumím proto některým straníkům, kteří tento zákon oddalují.“

Kněží poděkovali za přijetí, které berou jako poděkování všem kněžím za jejich službu. Nezapomněli přitom také žertovat.

„Poutní místo Bílá Hůrka je sice vidět zdaleka, stejně zdaleka je ale vidět také Temelín,“ směje se kněz Václav Klíma, který na Bílé Hůrce dlouhodobě působil. „Temelín je naštěstí solidní a občas od něj něco kápne,“ zmiňuje finanční dotace od jaderné elektrárny na různé opravy a akce, které římskokatolická církev pořádá.

„Nejdůležitější je, aby si do kostela našli cestu děti a mladí lidé,“ dodává Klíma. „V dětech je budoucnost církve.“

Pátečního setkání na krajském úřadě se zúčastnil také pomocný českobudějovický biskup Pavel Posád a generální vikář Jan Baxant. Biskupovi popřál hejtman k nadcházejícícm pětapadesátým narozeninám, prvním, které bude slavit v českobudějovické diecézi.

„V pátek mi přijedou pogratulovat jak přátelé z litoměřické diecéze, odkud jsem do Českých Budějovic přišel, tak i z moravských Ratíškovic, kam jsem asi před třiceti lety nastoupil poprvé jako farář,“ říká Pavel Posád, který na jihu Čech slouží od letoška.