Jen sporadický zájem zatím mají lidé z Českobudějovicka o očkování proti klasické sezonní chřipce. A to i přesto, že vakcínu doporučují odborníci také jako prevenci těžkého průběhu prasečí chřipky.

Tu zatím na jihu Čech lékaři diagnostikovali u 22 pacientů z 97 vyšetřených. Pouze tři nemocní byli s mexickou chřipkou přijati do nemocnice, ostatní se zotavili v domácí izolaci. Na Českobudějovicku prodělalo prasečí chřipku 11 osob. Podezření měli lékaři ve 41 případu, ve většině se ale nepotvrdilo.
„Co se týče věkové struktury, největší počet nemocných registrujeme ve věkových kategoriích patnáct až devatenáct a dvacet až dvacet čtyři let,“ upřesňuje epidemiologická data František Kotrba z krajské hygienické stanice. „Nejvyšší počet nových případů registrovali lékaři v době, kdy vrcholila turistická sezóna,“ dodává.

Právě s ní také souvisí většina nákaz. Virus si celkem 16 nemocných Jihočechů přivezlo z cest do zahraničí. Šest pacientů ale onemocnělo v České republice.

Zcela na místě je proto snaha nákaze předcházet. „Jako nejdůležitější preventivní opatření lze doporučit dodržování zásad hygieny a očkování proti sezónní chřipce,“ uvádí Kotrba.

Ochota nechat si píchnout vakcínu ale mezi běžnou populací pokulhává. „Lidí chodí dost málo. Přitom právě teď je doba pro očkování příhodná. Těžko ale odhadovat, zda to mají na svědomí utlumené příspěvky na očkování nebo něco jiného. Spíš si myslím, že lidé očkování odkládají a budou o ně žádat až později. Chodívají i koncem roku,“ předpokládá Miriam Čermáková, lékařka z očkovacího centra na poliklinice Sever.

„Nechala bych se očkovat, ale zrovna jsem byla nachlazená, tak jsem to odložila,“ vysvětluje Zuzana Uhlířová z Českých Budějovic. „Není to ale kvůli tomu, že bych měla nějak zvlášť obavy z prasečí chřipky. Nemůžu si ale moc dovolit marodit a očkování se mi zatím každý rok, když všichni kolem kýchali a pokašlávali, osvědčilo,“ dodává.

Základní hygiena a očkování proti běžné chřipce, to jsou dvě základní rady lékařů, jak se vyhnout prasečí chřipce. Vakcína sice případné nákaze nezabrání, ale imunita očkovaného člověka se s ní dokáže lépe poprat.

Přesto o preventivní injekci do ramene stojí málokdo. Většina těch, kteří se očkovat nenechávají, nehodlá nic na svém názoru měnit ani poté, co si virus H1N1 vybral v Česku první oběť. „Spoléhám na vlastní obranyschopnost. Co jsem slyšel, ta paní, co umřela, na tom byla špatně se srdcem. Já bych si snad s prasečí chřipkou poradil, jde to snad normálně vyležet,“ míní jedenatřicetiletý dělník Radim Bulant.

Podle stejného scénáře marodil letos osmnáctiletý středoškolák z Českých Budějovic. Po návratu ze zahraničí se cítil slabý, bolely ho klouby, svaly a teplotu nejdříve léčil paralenem. Běžné prášky však nezabíraly a teplota se pohybovala kolem 39 stupňů. „Asi po čtyřech dnech začala pozvolna klesat. Zhruba po deseti dnech jsem se z toho vyležel,“ vzpomíná mladík, který nechtěl být jmenován.

„Ani doktoři, mi nepředepsali nějaké speciální léky. Pouze mi doporučili zůstat doma, dokud se nezotavím,“ doplnil student, jemuž lékaři na základě vyšetření mexickou chřipku diagnostikovali.

Příznakyprasečí chřipky - Symptomy prasečí chřipky se u nakažených lidí podobají obvyklé sezónní chřipce – horečka, letargie, nechutenství a kašel. U některých lidí se také objevila rýma, škrábání v krku, nevolnost, zvracení a průjem.