„Je v úvahách, že by se zrušilo, ale není to definitivní,“ prohlásila na dotaz Deníku ohledně vítání občánků mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Místo obřadu se tak od ledna noví českobudějovičtí občánci dočkají nejspíš jen pamětního listu podepsaného primátorem. Ten si budou rodiče vyzvedávat na matrice spolu s rodným listem dítěte.


Jak tvrdí radnice, hlavním důvodem k tomuto kroku je nezájem rodičů. Kolik z nich pozvání na obřad odmítne a nepřijde, nám ale radnice nedokázala sdělit. „Není to možné vyčíslit,“ odpověděla Welzlová.


Českobudějovický deník se proto o jednoduchou kalkulaci pokusil sám. Dosud se v krajském městě koná vítání občánků pravidelně dvakrát měsíčně, přičemž v jednom dni se uskuteční tři obřady. Jak nám sdělily matrikářky, na jeden termín vždy pozvou 45 dětí. Obvykle se jich pak v obřadní síni sejde přibližně třicet, to znamená dvě třetiny oslovených. Je to málo?

Na nezájem ze strany rodičů se vymlouvá českobudějovický magistrát, když vysvětluje, proč chce zrušit tradiční vítání občánků. „Rodiče říkají, že je to přežitek z minulé doby,“ tvrdí mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.


Pomocí jednoduché rovnice jsme z údajů od českobudějovické matriky vypočítali, že na obřad nepřijde pouhá třetina pozvaných rodičů. „Mě ani nenapadlo tam jít, oficiality mě nazajímají,“ prohlásila matka již pětileté Markéty Eva Šulcová.


V malých městech přijdou všichniMnoho lidí ale zastává názor opačný a vítání občánků, které je zde zvykem už desítky let, považují za milou událost. „Vzhledem k tomu, jak macešsky se stát chová k mladým rodinám, tohle je jedna z mála věcí, kdy nám dávají najevo, že si váží každého nového občánka a i nás maminek,“ domnívá se Petra Procházková z Českých Budějovic.


Dvě třetiny z pozvaných rodičů, které se svými čerstvě narozenými ratolestmi do českobudějovické obřadní síně přijdou, se ale nemohou srovnávat se zájmem v menších městech a obcích. Tam se s novorozeňaty dostaví téměř všichni rodiče.


Rodiče se chodína vítání sami ptát„Málokdy se stane, že by nepřišli, a to se i předem omluví. Buď je dítě nemocné, nebo jsou ze vzdálenějších obcí,“ řekla deníku matrikářka z Hluboké nad Vltavou Martina Bártová. Vítání se tu koná v obřadní síni na zámku třikrát nebo čtyřikrát ročně, podle toho, kolik je dětí.


„Rodiče zájem mají, i se sami chodí ptát, kdy vítání bude,“ dodala s tím, že ze zámku si pak mladá rodina odnáší jako dárek kytičku, album a dvě fotky z obřadu zdarma.


Příležitost slavnostního vítání si v polovině října nenechal ujít ani žádný nový občánek v Žimuticích. Tato událost se tu koná jednou ročně a sejdou se děti i z okolních obcí. Letos jich bylo celkem osm, pět dětí z Žimutic a tři z okolních obcí.


Nedávno své nové občanské přírůstky vítala i obec Včelná. „Vítání máme dvakrát do roka,“ informoval starosta Včelné Zdeněk Petr. „Při této příležitosti dáváme maminkám kytičku a dětem fotoalbum plus nějakou hračku, plyšáčka a podobně,“ dodal.


Dárky připravují dětem „na míru“Letos již potřetí přivítají ve čtvrtek nové občánky i v Nových Hradech. Obvykle síň zaplní přibližně deset dětí, ale dříve se jich sešlo i devatenáct. „Teď to děláme tak, aby bylo dětí míň, abychom se do obřadní síně vešli,“ řekla matrikářka Jaroslava Oppolzerová s tím, že pozváno je osm nově narozených dětí.

Nejmladší novohradští obyvatelé dostávají na památku dárky šité přímo na míru. „Kupujeme dárky z chráněné dílny z Domova svaté Anežky v Týně nad Vltavou. Jsou to například batůžky, keramika, třeba jídelní soupravičky nebo hrníčky přímo se jménem dítěte,“ vysvětlila včera matrikářka.