„Pravda, jde jen o formalitu,“ připouští Jiří Drtina, který na nedávném ceremoniálu přivítal již svého pravnuka. „Vždycky to ale potěšilo, bylo to hezké a milé,“ dodává.


„K vítání občánků se vedla ve středu na radě města obsáhlá debata, zda vítání zrušit, či nezrušit. Názory na to jsou různé. V radě města převážil názor vítání občánků zachovat,“ potvrdil včera Deníku primátor města Juraj Thoma.

Dárek má být důstojnější

Radní však chtějí najít důstojnější formu vítání nových občanů. Podle Thomy by se měl pozměnit čas obřadu a změnit by se mělo i to, co dostávají děti a rodiče jako dárek. Za nevyhovující označil primátor bryndáček i brožurku, v níž jsou kolonky od prvního dne narození. Pro tříměsíční občánky je totiž už nadbytečná.


Město chce nahradit současné dárky umělecky zpracovanými listinami. „Připravíme pěkné kopie grafických listů od předních budějovických umělců,“ upřesnila náměstkyně primátora Ivana Popelová. „Diplom“ se jménem a dalšími aktuálními údaji dítěte by si tak mohli rodiče zarámovat a vystavit.

Obřad přizpůsobí biorytmu dětí

Českobudějovičtí radní také navrhují přesunout obřad na jinou denní dobu, která bude pro děti přijatelnější. Dnes se koná zpravidla kolem poledne, kdy malé děti obvykle spí po obědě.


Zároveň se možná rozšíří okruh těch, kteří budou občánky za radnici vítat. Dosud tento obřad spočíval pouze na bedrech náměstkyně primátora Ivaně Popelové a radní Janě Menzelové, příležitostně vypomáhal náměstek primátora Rudolf Vodička. „Možná, že by se rozšířilo na další členy zastupitelstva,“ nastínil primátor Thoma.

Vítání občánků by mělo doznat těchto změn, které budou město stát asi sto tisíc korun, od začátku nového roku. Nyní byla vypsána soutěž pro grafiky na zpracování listů.