Jihočeský kraj není podle prvního náměstka hejtmana Františka Talíře jen Hluboká a Krumlov. "U nás existuje množství památek, které si zaslouží pozornost. V případě Ortů i záchranu,“ říká František Talíř. Pokračuje v tom smyslu, že věří, že když se na náměstí v Českých Budějovicích zeptáme deseti lidí, co to jsou Orty, tak bude devět z nich kroutit hlavou. Stejně tak na otázku, kde se v okolí města těžil kaolín. "A přitom plocha dolu je zhruba 12 hehtarů, což není tak úplně málo,“ připomněl František Talíř.

Důlní dílo Orty vzniklo v druhé polovině 19. století. Jejich vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth, která ve Vídni a později v nedalekých Českých Budějovicích vyráběla kameninové zboží a kamnové kachle. Surovinou byl právě kaolín dobývaný a plavený na Borku v dole Orty. Po technologické stránce se jedná o jeden z nejzajímavějších dochovaných historických důlních komplexů. Svým významem překračuje měřítko regionu a lze konstatovat, že na území České republiky nemá obdoby. Důl tvoří velké množství chodeb různé šíře (průměrně 1,5m) a výšky (až 5 m) a dosahuje délky téměř šesti kilometrů.

„V plánu je zpřístupnění důlního díla Orty návštěvníkům včetně vozíčkářů, budova se zázemím, cesty pro pěší anebo třeba parkoviště. Samozřejmostí bude osvětlení podzemních prostor. Součástí projektu je i přírodní revitalizace blízké pískovny a napojení celého komplexu na turistické stezky a cyklostezky,“ podotkl František Talíř.

Podle memoranda bude hlavním nositelem a investorem projektu Jihočeský kraj. Obce Hrdějovice, Hosín a Borek bezplatně zapůjčí pozemky nutné k realizaci projektu a budou spolupracovat v oblasti napojení přístupových cest a sítí. Správa jeskyní České republiky bude mít podle Davida Hocke na starosti odbornou pomoc při přípravě projektu a po dokončení převezme od Jihočeského kraje provoz. Důležitou úlohu bude mít v celém projektu RERA. Ta bude aktivně vyhledávat možnosti financování z národních nebo evropských fondů.

„Jsme teprve na začátku celého procesu. Přesnou cenu zatím nelze stanovit, ale budeme se pohybovat v řádu desítek milionů. Stejné je to i s časovým rámcem projektu. Díky aktivnímu přístupu obcí Hosín, Hrdějovice a Borek se nám podařilo najít společnou dohodu o možné realizaci a získat dlouhodobou bezplatnou výpůjčku potřebných pozemků, která je pro přípravu projektu a případnou realizaci naprosto nezbytná a v minulosti vždy snaha o zpřístupnění na tomto skončila. Čeká nás opravdu hodně práce, ale záchrana tohoto unikátního důlního díla za to stojí,“ uzavřel náměstek hejtmana Talíř.