Takový je totiž rozdíl mezi koalicí v čele radnice a opozicí, kterou vede volební strana Svinenský zvon. Jasně sice zvítězila ve volbách, získala sedm mandátů z 23, ale nakonec nemá ani starostu, ani místostarostu, a nemá ani radního. Rozhodlo o tom ustavující zasedání zastupitelstva.

„Já tomu říkám koalice ODS a KSČ, to ani není koalice ODS a KSČM,“ komentoval pro Deník dění na ustavujícím zastupitelstvu František Švepeš, lídr Svinenského zvonu. Radislav Bušek, staronový starosta, se ale takovému vidění situace brání. „Zvažoval a konzultoval jsem to mnohokrát. Podle zkušenosti z minulých let pracovali tito zastupitelé především pro lidi a pro město,“ řekl k budoucí spolupráci s KSČM Bušek.

Koalice v čele radnice se opírá o hlasy ODS (5 mandátů), TOP 09 (1), Volby pro město (1), Sdružení nezávislých kandidátů 2010 (3) a KSČM (2), celkem má 12 hlasů. Podporuje ji například František Busta (SNK 2010). „Nemám rád mystifikace a manipulace s fakty. Mám rád korektní, rozumná a konstruktivní řešení, skutečnou spravedlnost,“ uvedl Busta k podpoře staronového starosty.

V opozici skončil vítěz voleb Svinenský zvon (7) a dále strany SNK–ED (2), KDU–ČSL (1) a ČSSD (1), dohromady mají 11 hlasů. Opozice nedostala ani kontrolní výbor, pouze Jan Steinbauer (SNK–ED) bude předsedou finančního výboru.

Podle starosty Buška bude možné, aby se opoziční zastupitelé podíleli jako řadoví členové na práci kontrolního výboru, ale František Švepeš je k tomu skeptický, pokud by tam opozice byla pouze v situaci, kdy má jen řadového člena, nezdá se mu to smysluplné.

Místostarostkou se stala učitelka Věra Korčaková (Volba pro město), nováček v zastupitelstvu. „Poprvé jsem byla kvůli pozici místostarostky oslovena po volbách. Bylo to pro mě překvapení,“ řekla Korčaková. Nová místostarostka ale ocenila dosavadní věcné jednání s politickými partnery a doplnila, že nenašla na radnici nic, co by svědčilo o aférách a kauzách, o kterých se ve městě mluví. Sama zdůraznila, že jejím úkolem bude větší otevřenost radnice vůči veřejnosti, aby se vědělo, co se děje a nemohly se živit spekulace.

„Určitě se informovanost musí zlepšit. Je co napravovat,“ sebekriticky konstatoval Radislav Bušek k jednomu z ožehavých témat voleb. Otevřenost radnice a větší zapojení občanů do jejího rozhodování byly ostatně i jedním z hlavních cílů Svinenského zvonu. Podle Františka Švepeše je to jeden z předpokladů toho, aby se město posunulo kupředu.

Švepeš zároveň odmítá názor, který se ve městě občas objevuje, že spolupráce ODS a Svinenského zvonu byla nemožná kvůli osobním sporům. Naznačil to například Stanislav Popel (KSČM). Zmínil, že v zastupitelstvu se vždy hledalo řešení, i kompromisní, ale v poslední době to bylo podle Popela těžké, kvůli lídrovi Svinenského zvonu. Městem totiž hýbou třeba spory o to, jak řešit problém obchvatu.

Svinenský zvon chtěl zásadní změny ve fungování radnice. „Jsme odhodláni v tom vytrvat, dokud se věci nepohnou kupředu,“ uvedl Švepeš a dodal, že údajná animozita mezi ním a starostou má jen zastřít skutečné problémy.

Zdálo by se, že koalice a opozice se nebudou schopné za takové situace ve Svinech na ničem shodnout, ale výjimka se našla. Všeobecně byl přijat návrh Jaromíra Poláška na snížení odměn pro zastupitele a radní o deset procent a využití ušetřených prostředků na rozvoj sportu. Zastupitelé budou tedy pobírat měsíční odměnu 594 Kč a radní 1719 Kč.

Tento bod jednání byl také jedním z mála okamžiků, kdy poněkud utichly emoce při ustavujícím zastupitelstvu. Jinak totiž bylo vidět, že zhruba stovka příchozích je rozdělena na dva poměrně vyhraněné tábory, jeden stranící Svinenskému zvonu, druhý, složený z příznivců starosty Buška. Jeho znovuzvolení totiž provázela jak poznámka: „A jsme tam, kde jsme byli,“ tak potlesk starostových sympatizantů.

Na dalším zasedání zastupitelstva bude hlavním bodem programu schvalování rozpočtu pro příští rok.