Již poosmé se tento rok bude hledat nejsympatičtější strom České republiky. Úřadujícím stromem roku bude až do vyhlášení nových výsledků římovská lípa Jana Guerreho. Její úspěch v loňském ročníku ankety připomene 3. května zvláštní slavnost u příležitosti jarní římovské poutě.

Nadace Partnerství, která anketu Strom roku pořádá, už začala nabírat přihlášky pro letošní ročník. S minulým byli organizátoři velmi spokojeni. „Loňský ročník ankety byl nebývale úspěšný. Do hlasování se zapojilo přes osmdesát sedm tisíc lidí a z jeho výtěžku byly již v únoru podpořeny výsadby na devětadvaceti místech po celé republice,“ uvedla Pavlína Binková, koordinátorka ankety.

Okrašlovací spolky

„Inspirací pro vyhlášení celostátní ankety byla prvorepubliková činnost okrašlovacích spolků i úspěchy podobných regionálních soutěží v minulosti,“ vysvětlila pro Deník Binková.

Nadace nabízí stromům i další poctu, nejen titul Strom roku. „Stromy, které jsou ohroženy necitlivým zásahem nebo negativními dopady lidských činností, mohou získat také titul Strom hrdina,“ řekla Binková.

Anketa Strom roku vyhlašovaná Nadací Partnerství a Ministerstvem životního prostředí se snaží rozvíjet vztah lidí k životnímu prostředí a motivovat k péči o přírodní i kulturní dědictví. Anketu podporuje společnost Skanska, která v roce 2009 věnuje na činnost programu Strom života pět milionů korun.

Loňské vítězství římovské lípy, která dostala 33 967 hlasů, znamenalo rekordní počet v dosavadní historii ankety.

Podle starosty Vladimíra Koupala byl mimořádný počet hlasů pro lípu výsledkem snahy mnoha desítek dobrovolníků. Velkým dílem se o úspěch zeleného velikána, starého necelých sedm set let, zasloužil římovský farář páter Tomáš Koňařík. Ten pro Deník zdůraznil význam vztahu člověka k přírodě a připomněl, že lípa, která svým růstem směřuje vzhůru, pozvedá oči každého k nebesům a k Bohu.

Hlasy do ankety sháněly například děti z místní školy, zapojovali se i turisté, kteří zavítali do Římova.

Vítězství v anketě připomene 3. května v Římově zvláštní akce při tradiční jarní pouti. „V neděli bude monsignore Jiří Paďour, budějovický biskup, celebrovat od jedenácti hodin slavnou poutní mši,“ uvedl k chystané akci římovský starosta Vladimír Koupal.

Od 12.30 potom začne program nazvaný Pocta stromu. Vystoupí folklórní soubor Doudleban. Zájemci se mohou zúčastnit ukázky odborného oštření stromu firmami Prostrom a Wisteria. Chybět nebude odborná informace o historii a ošetření římovské lípy.

Nástupce římovské lípy bude znám na podzim. „Návrh na ocenění Strom roku může do ankety zaslat každý. V loňském roce přihlásilo své stromy například několik sborů dobrovolných hasičů, obyvatelé dětského domova, zaměstnanci hradu a zámku,“ naznačila Binková, kdo všechno může do ankety zasáhnout při nominaci. Za stromy z domovské obce na Vysočině „kopal“ podle Binkové i fotbalový klub.

Přihláška by měla obsahovat příběh stromu, uvedení lokality, kde strom roste (včetně GPS souřadnice), informace o druhu, výšce, stáří a obvodu stromu a jeho fotografii nebo obrázek.

„Z doručených návrhů vybere porota dvanáct finalistů, pro které bude od srpna do října hlasovat široká veřejnost,“ popsala průběh ankety Binková. Výtěžek hlasování je určen na výsadbu nových stromů po celé České republice.

Odměnou pro vítězný strom je odborné ošetření spojené s úpravou okolí. Návrhy lze zasílat do pátku 29. května 2008 na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno.

V minulém roce získal Strom roku záštitu evropského komisaře pro životní prostředí a anketa se možná rozšíří do dalších zemí Evropské unie. Na Slovensku v anketě Strom roku vloni hlasovalo přes deset tisíc lidí.