Malým výtvarníkům, recitátorům a zpěvákům patřil včera divadelní sál zámku v Nových Hradech. Vyhlašovaly se zde totiž výsledky prvního ročníku soutěže Zvonek z Novohradských hor, která dává příležitost šikovným žáčkům základních škol. Zúčastnily se jí děti z Nových Hradů, Horní Stropnice a Benešova nad Černou.

Ceny se udělovaly v několika kategoriích podle oboru a věku. Mezi výtvarníky z osmých a devátých tříd zvítězila patnáctiletá Hana Šáchová ze Základní školy Nové Hrady. Porotu zaujala její kresba novohradského kostela. „Snažila jsem se ho namalovat přesně tak, jak vypadá ve skutečnosti. My na něj navíc máme výhled přímo z okna, takže jsem ani nikam nemusela chodit a mohla kreslit v klidu doma,“ popsala Šáchová.

Vítězný obraz jí pod rukama vznikal čtyři dny, nejprve si vše předkreslila tužkou, poté kresbu dotvořila vodovými barvami a tuší. „Nejnáročnější bylo uhlídat, aby měly jednotlivé části kostela na obrázku správné proporce a velikosti. Je tam ale také spousta těžkých detailů, hlavně kopule a ozdoby na ní,“ doplnila. Přesto, že si na výkresu opravdu dala záležet, úspěch v soutěži nečekala.

Kreslení je pro Hanu Šáchovou velkým koníčkem, věnuje se mu nejen ve škole, ale i doma. Na papír často ztvárňuje například lidi ze svého okolí. Obrazy ale nikomu neukazuje, vytváří si pouze soukromou sbírku. Jejím nejoblíbenějším náčiním je tužka. „Dobře se mi sní pracuje a taky se dá snadno vygumovat. To občas potřebuju,“ směje se Šáchová.

Své malířské dovednosti by ráda rozvíjela i do budoucna. V září se sice chystá na gymnázium, ale zároveň by chtěla absolvovat i nějaké výtvarné kurzy. „Uvidíme, jak se to vyvine. Zatím si myslím, že bych se jenom malováním neuživila,“ uzavřela.

Mezi oceněnými byl včera také třináctiletý Daniel Kotrč z Nových Hradů. Ten získal druhé místo ve výtvarné kategorii pro žáky šestých a sedmých tříd. „Nakreslil jsem Buquoyskou hrobku. Téma totiž bylo Naše město a tahle stavba mě zaujala nejvíc. Líbila se mi a zároveň jsem chtěl něco, co nebude úplně lehké,“ řekl.

Práce naobraze mu trvala jen dvě hodiny. Nemusel přitom ani sedět před hrobkou, ale jako předlohu využil fotografii. I jemu daly nejvíc zabrat detaily. „Bylo těžké zachytit stíny a pak samozřejmě ozdoby. S tím jsem si musel vyhrát,“ popsal Kotrč. Doplnil, že při kreslení používal jen tužku, protože má nejraději černobílé malby.

Výtvarné umění jej láká od malička a věnuje mu většinu volného času. „Asi to mám po tátovi, on byl také malíř. Baví mě to,“ komentoval. Nejčastějším námětem jeho výkresů bývají právě stavby, zvěčnil již například zadní část novohradského hradu nebo průčelí zámku, na kterém je ještě více ozdob a detailů než na hrobce. „Naopak mi moc nejdou lidé, nedaří se mi vystihnout tváře,“ přiznal Kotrč.

Úspěch v soutěži podle svých slov vůbec nečekal. Výkresy zatím nikde jinde nevystavoval a pouze si je schovává do šuplíků. Určitě ale bude kreslit i dál. „Máma si myslí, že bych mohl zkusit nějakou výtvarnou školu. Až to bude aktuální, tak o tom budu přemýšlet,“ podotkl.

Zvonek z Novohradských hor se uděloval také v oboru recitace a zpěvu. I zde si odnesli ceny žáci různých věkových kategorií. Porota udělila i zvláštní uznání za skupinovou práci.

Starosta Nových Hradů Vladimír Hokr na závěr poznamenal, že se bude do dalších let snažit soutěž podporovat, a byl by rád, kdyby se z ní stala tradice. „Líbí se mi na tom ta spolupráce několika obcí. Ukazuje to, že jsme od sebe sice několik kilometrů vzdálení, ale mluvíme spolu. Myslím, že je skvělé, že se děti setkávají a zároveň si mohou i trochu zasoutěžit,“ řekl.