Vichr, který se v noci ze soboty na neděli přehnal nad jižními Čechami, dosáhl největší rychlosti v Českém Krumlově, podle meteorologa Daniela Maňhala byl nejsilnější náraz 90 km/h. Téměř stejně silné nárazy větru byly zaznamenány také v Kašperských Horách nebo v Borkovicích. Na mnoha místech v kraji pak vítr dosahoval zhruba rychlosti 70 km/h. Ale, jak upozornil Daniel Maňhal, takovou sílu měl zhruba jen pět minut. "Nebylo to dlouhodobě," zdůraznil Daniel Maňhal s tím, že vítr provázel přechod fronty spojené se silnými srážkami.

Nejvíce jich spadlo na Šumavě. Stanice na Bučině nahlásila od sobotního do nedělního rána 20,3 mm srážek vodního sloupce, což bylo nejvíce v kraji. Průměr celého regionu byl zhruba čtyři mm srážek.

Japonské dny v Českých Budějovicích
Čaj a meč vábily na ostrov v Asii

Velký déšť očekávají meteorologové také z pondělí na úterý, kdy by mohlo na hřebenech Šumavy napršet až 30 mm srážek, ale i jinam v regionu přinese fronta silný déšť.

Pondělní teploty očekávají meteorologové nejvýše 7 až 10 °C.

Teplé počasí hodně ubralo ze sněhové pokrývky na Šumavě. Na Churáňově do nedělního odpoledne zcela zmizela, Plechý hlásil v 15 hodin 54 centimetrů (v pátek ráno ještě 81 centimetrů) a Javoří Pila měla v neděli v 15 hodin už jen 4 centimetry sněhu.

Silný vítr, který se přehnal nad jižními Čechami zaměstnal i hasiče. Podle tiskové mluvčí HZS JčK Venduly Matějů, zaznamenali operační důstojníci v noci ze soboty na neděli na území kraje téměř sedmdesát případů, kdy hasiči museli odklízet padlé stromy. Nejvíce na Českobudějovicku, kde to bylo 28 případů, Na Českokrumlovsku nebo Jindřichohradecku pak to bylo po jedenácti případech. Vítr způsobil i další škody, takže hasiči třeba zajišťovali i odtržený kovový poutač.

Jiří Šimánek
Jiří Šimánek by po letech zase rád přijel na náměstí na střeše autobusu