V pondělí pracovníci společnosti E.ON opravovali poškozené také v Mláce na Třeboňsku.Zdroj: E.ON

úterý

14.20 hod. - Prachaticko: Jedna z kapliček na křížové cestě u Lhenic je totálně poškozená. Silný vítr a padající stromy ji prakticky srovnaly se zemí. 

Poničená kaplička na křížové cestě u Lhenic.
OBRAZEM: Silný vítr a padající stromy srovnaly kapličku se zemí

7.35 hod. - Jižní Čechy: Od 6. hodiny ranní energetici na jihu Čech pokračují v odstraňování následků kalamity. Jak ráno informovala Martina Slavíková, vedoucí koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR, energetická společnost momentálně eviduje již pouhých 100 odběrných míst bez elektřiny. "Jde o řídce obydlené lokality v jižních Čechách," upřesnila.

 "Kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině jsme odvolali již v pondělí večer, vzhledem k aktuální situaci a předpovědi počasí ho nyní odvoláváme také v jižních Čechách," sdělila v úterý ráno mluvčí E.ONu Martina Slavíková.

Energetici v terénu v pondělí přes den opravili desítky poruch na vedení vysokého napětí. Jednalo se zejména o potrhané vodiče a poškozené izolátory. "Oprav bylo sice opravdu velké množství a probíhaly v mnoha lokalitách, ale nebyly technicky zas až tak náročné, takže se nám podařilo vše zvládnout za jediný den," dodala Martina Slavíková.

22.01 hod. - Jižní Čechy: Počet domácností, které zůstávají bez dodávek elektřiny, se pracovníkům společnosti E.ON z ranních 75 000 domácností podařilo snížit na méně než 500, a to na celém distribučním území, tedy v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě. "Vzhledem k aktuální situaci v síti a předpovědi počasí jsme se rozhodli odvolat kalamitní stav na jižní Moravě a na Vysočině, v jižních Čechách nadále zůstává," sdělila Martina Slavíková, vedoucí koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR.

Zaměstnanci společnosti pracovali na odstraňování poruch od pondělních 6 hodin ráno až do osmé večerní. "Během dne opravili desítky poruch na vedení vysokého napětí a dokázali omezení dodávek elektřiny pro obyvatele snížit na minimum. V pracích budeme pokračovat opět v úterý ráno od šesti hodin," dodala.

19.17 hod. - Jižní Čechy: Do pondělního večera se podařilo odstranit řadu dalších poruch na vedení vysokého napětí, které způsobil silný vítr. Mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková odhadla, že nevyskytnou-li se žádné další komplikace, mohlo přes noc zůstat bez elektřiny jen asi 630 odběrných míst na Českobudějovicku. V jižních Čechách přitom bylo ještě po 18. hodině bez proudu asi 1400 domácností. "Naši zaměstnanci i externí dodavatelé, kteří nám s opravami pomáhají, budou pokračovat v opravách v terénu až do osmé hodiny večerní a do práce se vrátí znovu v šest hodin zítra ráno," doplnila Martina Slavíková.

15.38 hod. - Jižní Čechy: Nejhorší situace je podle energetiků nadále v jižních Čechách. "Máme zde stále 25 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je tu 5 000 domácností. Nejvíce zasaženými regiony je Prachaticko (1 700 domácností), Českokrumlovsko (1 000 domácností) a Písecko," uvedla Martina Slavíková, vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR.

15.35 hod. - Jižní Čechy: Kalamita na železnici přinesla řadu nepříjemností ale i veselejší zážitky. Netradiční cestu do Prahy, při které si skočili i pro zásoby do hospody, měla v neděli večer například skupina vysokoškoláků z Českých Budějovic. Původně někteří mířili na expres, který jede z Lince a přes jižní Čechy do hlavního města. Ohlášené zpoždění dvě minuty ale narostlo na tabuli na 25 minut a dokonce až na 110 minut, kvůli překážce na trati u Kamenného Újezdu (strom…).

Více zde:

Oprava elektrifikované železniční tratě u Hluboké nad Vltavou, kde se kvůli pádům stromů zastavily vlaky.
Díky větrné kalamitě si z vlaku odskočili do hospody

15.29 hod. - Písecko: Počasí komplikuje život obyvatelům Čížové a okolí. Silný vítr vyvrátil sloupy vysokého napětí mezi Topělcem a Borečnicí. "Zaměstnanci E.ONu pracují na odstranění poruchy, ale podle informací, které máme, to vypadá, že elektrický proud půjde až někdy večer," uvedl starosta Čížové Tomáš Korejs.

Lesy města Písku registrují škody způsobené povětřím. Podle prvního odhadu jsou srovnatelné s polomy, které napáchal Kyril v roce 2008. Pracovníci od rána prořezávají stromy popadané přes cesty.

Před silným větrem neobstála ani střecha děkanského kostela Narození Panny Marie v Písku. "Ze tří míst spadly stovky střešních tašek. Naštěstí do kostela neprší, takže bohoslužby se konají tak, jak mají. Nejde o nic dramatického, ale s opravou nemůžeme otálet," uvedl k situaci vikář písecké římskokatolické farnosti Jan Doležal. Kontraktoval již firmu Vertigo, která se specializuje na výškové práce. S opravou se začne hned, jak se vítr uklidní.

Kulturní dění v Písku však vítr neohrozí. V noci z neděle na pondělí hasiči ukotvili uvolněný plech na střeše kulturního domu. "Nedošlo k žádnému poškození budovy, ani omezení provozu. Veškeré plánované kulturní akce se odehrají podle programu," uvedla za Centrum kultury města Písku Kateřina Koželuhová.

13.34 hod. - Třeboňsko: Podle informace od referenta krizového řízení z Městského úřadu v Třeboni Tomáše Jarolína přetrvávají problémy způsobené větrem v Lužnici, Ponědraži, Ponědrážce, dále v Novosedlech nad Nežárkou, Staré Hlíně a Nové Hlíně. V postižených lokalitách jsou postupně odstraňovány popadané stromy.

"Předpoklad zprovoznění sítě je v pondělí v odpoledních hodinách. Samozřejmě záleží na vývoji aktuální situace a přesný čas nelze zcela odhadnout," uvedl Tomáš Jarolín.

Jak dále sdělil, byla jednotka Sboru dobrovolných hasičů obce Třeboň - Branná již dvakrát povolána k technické pomoci, kdy odstraňovala popadané stromy.

12.55 hod. - Strakonicko: Večer při svíčkách i bez oblíbeného seriálu. Nedělní večer bez proudu připravil vítr obyvatelům Kladrub na Strakonicku. „Museli jsme najít svíčky a trávili jsme večer při svíčkách. Elektřina nešla od osmi večer asi do čtvrt na deset. Nemohli jsme ani na počítač, protože nešel ani internet a ten nefunguje stále,“ popsala situaci v pondělí dopoledne Eva Pavlovičová.

Od sledování oblíbeného seriálu Dva a půl chlapa vyrušilo v neděli večer počasí také Janu Kábovou ze Strakonic. „Nešly dva televizní programy, tak jsem musela přepnout jinam. Ale jinak se nic výjimečného nedělo,“ říká.

12.51 hod. - J. Hradec: Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka v pondělí dopoledne uvedl: "Na území Jindřichova Hradce nemám hlášené žádné zásadní školy. Pouze několikrát k popadaným stromům a větvím vyjížděla naše jednotka dobrovolných hasičů."

V hradecké nemocnici olámal vítr větve některých stromů.Zdroj: Deník/ Jana Formánková

V areálu jindřichohradecké nemocnice je hodně popadaných větví. Foto: Deník/ Jana Formánková

12.25 hod. - Na železničních tratích jsou probdloužené výluky v důsledku větrné kalamity až do pozdního odpoledne.

Jedná se o úseky tratí:
Rybník - Lipno nad Vltavou
Kamenný Újezd - Holkov
Vráž u Písku - Čížová
Tábor - Bechyně
Ševětín - Chotýčany
Ješetiče - Střezimíř
Chotýčany - Hluboká Zámostí
Počátky, Žirovnice - Jarošov nad Nežárkou

12.13 hod. Jižní Čechy: "Díky zásahům našich pracovníků v terénu se nám od rána podařilo opravit desítky poruch na vedení vysokého napětí," uvedla v poledne Martina Slavíková, vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR.

Nejhorší situace je podle jejích slov v jižních Čechách. "Zde stále máme 35 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je tu 10 600 domácností. Nejvíce zasaženými regiony jsou Českokrumlovsko (3 300 domácností), Prachaticko (3 000 domácností), Písecko a Jindřichohradecko.

11.38 hod. - Strakonicko: Vichr vyhazoval elektřinu a kácel stromy.  Na Strakonicku zůstalo po víkendovém řádění vichru přibližně sto domácností bez proudu. „Strakonicko je lokalitou, která na tom je co se týká výpadku proudu nejlépe z celého kraje,“ uvedla tisková mluvčí Eonu Martina Slavíková.

Krátký výpadek proudu postihl v neděli také Bezdědovice na Blatensku. „Správce sítě elektřinu hned nahodil, takže žádné velké problémy nebyly,“ uvedl starosta Bezdědovic Jiří Bláha. Co se týká škod na majetku, žádné prý zatím hlášené nemají, zmínil pouze padlý strom ve směru na Málkov, o který se postarali hasiči.

V neděli 10. března krátce před osmou hodinou večer byly bez proudu celé Katovice. „Trvalo to asi do deseti hodin. Ještě teď máme bez elektřiny ulice 28. října, K Hoře a Pankrác. Jedná se odhadem tak o sto lidí,“ uvedl dopoledne místostarosta Jindřich Zdráhal.

V Bílsku řádění větru odnesla zemědělská technika. „Asi padesát let stará olše tady spadla do areálu zemědělského družstva a zničila postřikovač. Stalo se to v sobotu a padlý strom jeli likvidovat místní hasiči. O tom, jaké další škody vítr napáchal třeba v lese, zatím ještě nemáme přehled,“ uvedl starosta Jiří Kulík.

11.29 hod. - Jindřichohradecko: Část Deštné na Jindřichohradecku zhasl spadlý strom u kamenolomu. V pondělí v devět hodin ráno zde tým z jindřichohradeckého E.ONu. „Ráno jsem jel do práce pro kolegu a do toho mi volal kamarád, že se tady v noci blýskalo, tak jsem sem zajel a našel jsem strom padlý do vedení,“ řekl technik Oldřich Černý.

Práci energetikům komplikovalo i nárazové sněžení. „Máme tady ulomené izolátory, musí se vyměnit a vyvázat, aby se proud mohl pustit zpátky. Lidi v části Deštné jsou bez elektřiny,“ vysvětlil energetik.

Poničená vedení na tým čekala nejen v Deštné, ale i na dalších místech. „Jezdíme už od včerejška, měl jsem mít volno, ale pak bylo potřeba vyrazit. Teď mi tady do oprav volají další a další místa, kam musíme, momentálně před sebou máme Ratiboř a Březinu a bude toho asi ještě mnohem víc,“ dodal.

10.55 hod. - Písecko: Bez elektriky jsou lidé v Čížové . Počasí komplikuje život jak obyvatelům Čížové, tak i okolí. Silný vítr vyvrátil sloupy vysokého napětí mezi Topělcem a Borečnicí. "Zaměstnanci E.ONu pracují na odstranění poruchy, ale podle informací, které máme, to vypadá, že elektrický proud půjde až někdy večer," uvedl starosta Čížové Tomáš Korejs.

10.51 hod. - Velký Ratmírov: Popadané stromy, neprůjezdná silnice na Pluhův Žďár. Tak v noci na pondělí vypadlo okolí Velkého Ratmírova na Jindřichohradecku. Podle informací starosty obce Jaroslava Podzimka však nezpůsobila vichřice ve Velkém Ratmírově větší problémy. "Proud od neděle vždy zablikal, ale zase to hned naskočilo, žádné větší výpadky nebyly," říká starosta.

10.35 hod. - Jižní Čechy: Nejhorší situace je z pohledu energetiků aktuálně na Pelhřimovsku, kde je podle informací Martiny Slavíkové, vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR bez dodávek elektřiny stále asi 6 700 domácností. Dalšími nejvíce zasaženými regiony je Prachaticko (3 600 domácností) a Jihlavsko (3 500 domácností).

"Aktuálně máme v terénu na 300 pracovníků, kteří postupně poruchy odstraňují. Pro urychlení oprav využíváme i externí dodavatele. Situaci na mnoha místech komplikuje podmáčený a hůře přístupný terén, navíc na Vysočině napadl sníh a na silnicích je námraza," uvedla Martina Slavíková. 

10.32 hod. - Strakonice: Nápory větru během víkendu 8. a 9. března nevydržela jedle v ulici Hrnčířská ve Strakonicích. "Nápory větru poškodily kořenový systém a jedle se hodně naklonila. Hrozilo, že další poryvy by nevydržela a padla by na okolní domy," řekl v pondělí 10. března při jejím kácení pracovník odboru životního prostředí Miroslav Šobr.

Zdroj: Deník/Petr Škotko

Jedli, které byla vysoká kolem 25 metrů a měla za sebou asi 40 let života, pokácely Technické služby Strakonice.

10.15 hod. - Třeboň: Bez proudu jsou také obyvatelé místních částí Třeboně - Staré a Nové Hlíny. Od nedělního večera je bez proudu i Stanislav Šašek z Nové Hlíny. "V ledničce už jsou kapky vody a čerpadlo v kotelně jsem napojil na baterku z auta, tím si pomáhám," líčí svou situaci.

10.13 hod. - Energetikům na Jindřichohradecku nyní komplikují práce na odstraňování kalamity sněhové přeháňky.

10.05 hod. - Lužnice: Obec Lužnice na Třeboňsku je od půlnoci z neděle na pondělí stále bez proudu. "Mrazáky snad drží, topení nejde a vodu už se nám podařilo zprovoznit. Čevak dovezl centrálu, ale ta vydrží jen nějakou dobu, pak přivezou cisternu s pitnou vodou," popisuje kalamitní situaci starostka Lužnice Kateřina Kalátová.

Energetici od časného pondělního rána po noční přestávce, která byla nutná kvůli jejich bezpečnosti, pracují na odstraňování poruch po silném větru.  Snímek je z lokality kamenolomu v Deštné na Jindřichohradecku.Zdroj: Deník/ Adam Hudec9.31 hod. Jindřichohradecko: V pondělí ráno bylo podle vyjádření vedoucího regionálního centra distribučních služeb firmy E.ON Miroslava Mazance hlášeno 12 poruch na vysokém napětí v jindřichohradeckém okrese. "Na nízkém napětí je poruch podstatně víc a hodně obcí a samot je bez proudu. Snažíme se prioritně zprovozňovat úseky, kde se nachází větší obce," vysvětlil postup opravných prací.

9.12 hod. - Strakonicko: Padlý strom na dům v obci Škvořetice, uvolněné plechy na domě ve Vodňanech nebo uvolněný plechový domek v Radomyšli. To jsou jen vybrané následky mohutné vichřice, která uplynulý víkend zasáhla Strakonicko. Tisková mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů nastínila, co se odehrávalo. „V neděli 10. března jsme od 20. hodiny do půlnoci evidovali neuvěřitelných 180 událostí,“ řekla Vendula Matějů. Od páteční noci 8. do pondělního rána 11. března vyjeli hasiči na Strakonicku k více než 70 událostem. Převážně k popadaným stromům.

Síla větru:
Hydrometeorologové v Kocelovicích u Blatné naměřili největší nápor v neděli 10. Března ve 21.15 hodin. „Bylo to 33,6 metrů za sekundu, což je 121 kilometrů za hodinu. Jde o orkán,“ řekl pracovník stanice Zdeněk Vondra.

Podle dosavadních předpovědí nás silné povětří ještě potrápí několik dnů.

Síla větru (Kocelovice):

Sobota 9. března 22.08 hodin 27,3 m/s 98 km/h

Neděle 10. března 21.15 hodin 33,6 m/s 121 km/h

Orkán Kyrill (2007) 42,5 m/s 153 km/h

Dosud nejvíce bylo v Kocelovicích naměřeno 28. ledna 1994, a to 48,9 m/s, tedy 176 km/h.

8.52 hod. - Na silnici 154 mezi Jílovicemi a Novými Hrady na Českobudějovicku je uzavřený úsek v délce 5,6 km, a to kvůli pádu stromu do elektrického vedení. Mezi obcemi Šalmanovice a odbočkou na obec Hrdlořezy bude silnice až do odstranění stavu, tedy odhadem celé dopoledne, uzavřena.

7.00 hod. - Kvůli popadaným stromům na některých tratích nejezdí vlaky. Odstraňování překážek bude trvat pondělního dopoledne.

Jedná se o úseky tratí:
Rybník - Lipno nad Vltavou
Kamenný Újezd - Holkov
Ševětín - Chotýčany
Ješetiče - Střezimíř
Chotýčany - Hluboká Zámostí
Počátky, Žirovnice - Jarošov nad Nežárkou

6.50 hod. - Aktuálně jsou dopravní komplikace kvůli popadaným stromům u Županovic na Dačicku, a to na silnici ve směru na Písečné nad Dyjí. 

Neprůjezdná je silnice ze Staré Hlíny na Stříbřec na Třeboňsku.

Překážku také podle policie tvoří strom na silnici u Slapska na Táborsku. 

6.37 hodin - Energetici v jižních Čechách aktuálně evidují více než 40 poruch na vedení vysokého napětí. "Bez elektřiny je více než 27 000 domácností. Nejvíce jsou zasaženy Českokrumlovsko a Prachaticko, v obou regionech se počet odběrných míst bez elektřiny blíží k 7 000. Problémy jsou ale i na Jindřichohradecku, Českobudějovicku, Táborsku či Písecku," informovala ráno Martina Slavíková, vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR.

Dodala, že posílené pohotovostní čety po noční přestávce už v tuto chvíli opět operují v terénu a začínají zjišťovat rozsah poškození, které řádění živlů napáchalo, a postupně budou pracovat na opravách jednotlivých poruch.

Hasiči zasahovali u popadaných stromů přes cestu v Dolním Bukovsku.
Energetici kvůli silnému větru v jižních Čechách vyhlásili kalamitní stav

6.20 hod. - O něco pozitivnější zprávy již v pondělí ráno přicházejí od hasičů. Hasiči na jihu Čech mají za sebou o víkendu na 450 výjezdů souvisejících se silnými poryvy větru. Největší nápor již ustal, ale hasiči stále vyjíždějí k popadaným stromům. 

"Pondělí 11. března se pro jihočeské hasiče nese již v klidnějším tempu. Neznamená to, že by jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů přestaly vyjíždět k zásahům, kdy likvidují následky silného větru. Ale zásahy již nepřicházejí v takovém množství jako to bylo v nedělní podvečer a večer," přináší v pondělí ráno aktuální informace mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Od půlnoci do 5:30 hodin byli jihočeští hasiči vysláni k více než 60 vícečetným událostem. "Kromě jediného případu, kdy v Písku hasiči ukotvovali uvolněnou střechu kulturního domu, se ve všech případech jednalo o popadané stromy. Ty padaly pouze na silnice, nemáme informaci, že by stromy spadly na auta či domy," upřesnila Vendula Matějů.

U Kunžaku vítr převrátil jedoucí dodávku. Ta skončila převrácená až v poli kus od silnice.
Silný vítr povalil další stromy, hasiči a energetici se nezastavili