Největší nápor větru v noci na pátek 22. prosince 2023 zaznamenali meteorologové v Kocelovicích. Podle Kateřiny Štěrbové z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu tam v poryvu vítr dosáhl rychlosti 28,5 m/s což znamená 102,6 km/h. V Českých Budějovicích byla největší naměřená rychlost větru 26,9 m/s (96,84 km/h) a v Nadějkově nebo Churáňově 24,9 m/s (89,64 km/h).

Nápory větru kromě jiných škod v regionu zlomily i zmíněný vánoční strom. Spadl při vichřici ve čtvrtek večer. Podle informací Deníku naštěstí nikoho nebyl zraněn. I po pádu na zem ale strom svítil. Světelná výzdoba byla částečně poškozena, ale jako celek bude použitelná i napříště. Přitom například v minulém roce měli ve stojanu na náměstí upevněný „dvoják“, který ale bezpečně celý vánoční čas přestál, i přes neobvyklý a rizikový tvar.

Zdroj: Edwin Otta

Letos vánoční strom v Lišově provází smůla, strom rozsvítili až o druhé adventní neděli kvůli sněhové kalamitě ze začátku prosince. Štědrý večer ale Lišovským už nezpříjemní. A nový strom už se zřejmě shánět nebude, protože jen zdobení toho padlého zabralo tři dny.

Vítr škodil i v minulosti

Na Českobudějovicku to přitom není první případ poškození vánočního stromu větrem. Po velkém náporu větru se při vichřici v prosinci 2020 zlomil vánoční strom také ve Štěpánovicích, byl ovšem menších rozměrů. Po provizorním podepření při večerním nasvícení svou funkci stále plnil. Podobnou situaci ve Štěpánovicích do té doby nepamatovali. Strom byl ale odstraněn dříve než jindy.

Nepovedený vánoční strom ve Štěpánovicích.
VIDEO: Vánoční strom ve Štěpánovicích nevydržel nápor větru a dostal oporu

V ten samý rok se v jižních Čechách zlomil strom také při vztyčování v Českém Krumlově a musel být nahrazen novým. Před pěti lety padl strom při vztyčování ve Strakonicích.

V roce 2019 v sobotu 14. prosince silný vítr na hřebenech Šumavy dosáhl podle měření Českého hydrometeorologického ústavu v některých nárazech rychlosti až přes sto kilometrů za hodinu. V kraji to bylo kolem 80 kilometrů za hodinu. V Týně nad Vltavou tehdy poryvy naklonily vánoční strom u kostela sv. Jakuba. Takže městská policie musela místo obehnat páskou.

Meteorologové dál varují

Počasí bude mít podle hydroložky Českého meteorologického ústavu Kateřiny Štěrbové i v příštích dnech podobný charakter jako v pátek. Dál bude vát silný vítr. „Očekáváme i dešťové a sněhové přeháňky. Hranice sněžení se bude strašně rychle měnit od tisíce do šesti set metrů nad mořem. Budou se střídat přeháňky dešťové a sněhové. Očekáváme i vzestupy hladin na řekách, vydali jsme proto výstrahu na povodně,“ uvedla Kateřina Štěrbová.

Stromy popadané na silnice, železnice nebo dráty elektrického vedení zaměstnávaly celou noc na sobotu 23. prosince 2023 jihočeské hasiče.
Hasiči se nezastaví, silný vítr a těžký sníh láme stromy, lidé jsou bez proudu

Výstraha na povodně platí na území celých jižních Čech. Na více místech bude překročen první stupeň a někde i druhý stupeň povodňové aktivity. „Vzestupy budou výrazné hlavně u Nežárky a střední a dolní Lužnice,“ upozornila Kateřina Štěrbová.