VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vize: žádné kolony, auta pod náměstím

České Budějovice - Žádné kolony na Dlouhém mostě, Strakonické či Sadech. Místo centrem teď řidiči jezdí po obchvatu, který tu v průběhu let vyrostl. Kulturní dům Slavie má rovněž novou podobu, stejně jako nádraží. Takové budou podle architektů Budějovice budoucnosti.

19.11.2015 2
SDÍLEJ:

Budoucnost svého města odhalovali na výstavě Milenium v Jihočeském muzeu také žáci 6. třídy ZŠ Grünwaldova (zleva) Alena Pecková, Jan Jindra, Adam Dolejš, Stanislav Bůžek, Aneta Würstlová, Tara Tomášková a Lucie Gřegořková.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

„Věřím, že za 20 let se budeme lépe dopravovat mezi městy, že se dálničně a železničně spojí sever s jihem a ušetříme tak čas při cestování," zamýšlí se místní architekt Jaromír Kročák u příležitosti letošního 750. výročí založení Budějovic. Hůře to prý vidí s dopravní situací přímo v metropoli. Řešení problému prý vyžaduje razantní zásah.

Recept na velkou bolest města architekt má. Centrální podzemní parkoviště pod celým budějovickým náměstím s vyvedením dopravy v podzemí mimo historické centrum. Ale také dokončení vnitřního a vnějšího okruhu města anebo omezení individuální dopravy v centru, kterou nahradí MHD.

Strakonická třída a její budoucnost, jak ji vidí studenti. Že ji nepoznáváte? Není se co divit. Výstava Milenium má podtitul 750 let od založení města 250 let do realizace studentských projektů.

Nad proměnou Budějovic, ovšem v dlouhodobější perspektivě, dumali i studenti Fakulty architektury ČVUT Praha, kteří své práce představují do středy v Jihočeském muzeu na výstavě Milenium. K vidění je tu návrh proměny Mariánského náměstí autorek Elišky Markové a Lucie Šindlerové. „Zmenšily jsme současnou plochu zeleně a postavily zde bytovou stavbu do tvaru L s obchodní pasáží ve vnitrobloku," popsala Eliška Marková (21) z Kašperských Hor.

Budějovice za 20 let: víc mostů, nové křižovatky

Nutné je podle něj hlavně doplnit další mosty přes Vltavu. „Je třeba proměna hlavní křižovatky na Dlouhé louce na mimoúrovňovou, aby se nemuselo stát už od Mariánského náměstí na červených světlech za mostem. Zásadní je také proměna struktury zástavby na levém břehu Vltavy s vytvořením významného centra kultury a pracovních příležitostí a s tím souvisejícím zředěním dnes již neúnosné ranní a odpolední každodenní migrační vlny lidí přes Vltavu za prací do východní části a do centra města," zamýšlí se budějovický architekt Jaromír Kročák, který navrhl přestavbu hotelu Gomel na Clarion nebo rekonstrukci katedrály sv. Mikuláše.

„Prozatím by ale úplně stačilo, aby se nepokračovalo ve výstavbě novodobých bezduchých paneláků na nově uvolněných a dnes již vzácných plochách města a abychom nepodléhali tlaku developerů na zahušťování nekvalitní a falešně navoněnou tuctovou architekturou, zaměřenou pouze na okamžitý výdělek z prodeje a nájmů bytů," dodává Jaromír Kročák.

Pražská třída v Českých Budějovicích v nové podobě.   Nad budoucí podobou jihočeské metropole se zamýšleli rovněž studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze, kteří své návrhy nyní vystavují v Jihočeském muzeu.

Doznat změn by podle nich mohlo i Mariánské náměstí. „S kolegyní Lucií Šindlerovou jsme navrhly na Mariánském náměstí bytovou zástavbu," říká Eliška Marková (21) z Kašperských Hor. „Náš kolega ještě přistavěl administrativní budovu, která vznikne uvnitř vnitrobloku. V parteru naší budovy vznikne obchodní pasáž, nad ní dvě patra bytů a pak další dvě atypická patra, kde budou apartmány nebo větší byty. Inspirovali jsme se historií místa, protože do 80. let zde podobný tvar stál, tak jsme ho obnovili a znovu vrátili," přiznává studentka, která si poradila se semestrální prací na výbornou. „Je zajímavé sledovat, jak každý z nás město jinak vnímá. Postupně jsme se s Českými Budějovicemi seznamovali, a už to není jen o krátkých návštěvách, kdy sem člověk přijede nakoupit, podívá se na památky a zase odjede. Bylo zajímavé poznat, jak tady lidé žijí a jaké jsou zde problémy v dopravě nebo bydlení," svěřuje se dívka.

Zbourala zimní stadion a postavila filharmoniiDo projektu Milenium se s mladickým elánem zapojila také Barbora Maroušková (21) z Plavu u Českých Budějovic, studentka 3. ročníku Fakulty architektury ČVUT Praha.
Přišla jste s návrhem nové budovy filharmonie v parku Háječek v centru Českých Budějovic. Bylo pro vás snazší navrhovat změny ve městě, kde jste se narodila a které tak dobře znáte?
Každopádně to bylo trošku složitější, když znáte názory lidí na území Háječku. Nakousli jsme téma, jestli se zbourá Budvar aréna, nebo ne. Od obyvatel města jsem pak slyšela, že je to moc špatně, kam prý budou hokejisté chodit a kde budou hrát. Takže v tomto ohledu to bylo složitější, když zde člověk bydlí. Zároveň to ale byla příjemná činnost, doprovázená nostalgií, protože jsem České Budějovice znala a vyznala se tady. Pracovalo se mi tady dobře.
Do změny Háječku jste se pustila opravdu s kuráží…
Zbourala jsem Budvar arénu i letní kino. A ve svém návrhu využívám čtvrtinu budovy společnosti E.ON. Na to, kde by měl být nový zimní stadion, jsme při práci ale nemysleli a tenhle problém jsme upozadili. Rozhodli jsme se navrhnout pár domů v centru města a zimní stadion vystrčit mimo něj, takže se tím může zabývat zase někdo jiný.
Jak vy osobně jako častá návštěvnice města i studentka architektury vnímáte současný Háječek?
Myslím, že se zde udělalo hodně práce a že se zdejší prostor začíná konečně využívat. Znala jsem ho dřív, když zde ještě bylo centrum pro pomoc narkomanům. Je super, že je teď tady školka a malé děti a že to už není ta část města, kam se člověk bojí chodit. Viděla jsem i nějaké dřívější návrhy lidí, kteří tu chtěli postavit amfiteátr s letním kinem, a myslím, že tahle alternativa je pro zdejší místo určitě dobrý nápad.
Která místa v rodných Českých Budějovicích máte ráda a která byste naopak hned změnila?
Samozřejmě že ráda chodím do centra a mám ráda i Sokolský ostrov. Když jsme se zamýšleli nad negativními místy z celkového pohledu města, tak je škaredě vyřešená třeba Hradební ulice, kde je parkoviště. Nelíbí se mi ani, když jdu z centra města do Stromovky, a přímo na začátku je obrovské obchodní centrum Kaufland s velkým parkovištěm, což vůbec není hezké. Ale žádné jiné místo, které by se mi opravdu ve městě hodně nelíbilo, si neuvědomuji.
Už víte, kde byste chtěla po škole ráda pracovat?
Jsem teprve ve třetím ročníku. Ještě při škole bych chtěla odjet do zahraničí v rámci projektu Erasmus. Láká mě Francie nebo jsem přemýšlela o Japonsku či Tchaj-wanu. Určitě tam najdu i nějakou inspiraci pro svou budoucí práci tady. Ale co budu dělat, až skončím školu, to teprve uvidím. Žádnou konkrétní představu zatím nemám, to je přece jenom ještě daleko.

Autor: Klára Skálová, Radek Gális

19.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Anděl páně 2.

V Táboře se ve středu slétnou andělé

Holub. Ilustrační foto.

S čerstvým větrem přijde ochlazení

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Cenu Spokojený zákazník Jihočeského kraje letos převzalo 17 podnikatelů

České Budějovice - Sedmnáct nejférovějších podnikatelů regionu získalo v pondělí titul Spokojený zákazník Jihočeského kraje 2017.

Zmizely pneumatiky za víc než dvacet tisíc

Sedlec – Ze soboty na neděli se vydal za lupem neznámý zloděj. Do areálu firmy silnice I/20 se dostal poté, co poškodil drátěný plot.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT