Poslední jednání zástupců dvou nejsilnějších stran v krajském zastupitelstvu už se ve středu týkalo obsazení postů ve výborech a komisích, i když zatím ne jmenovitě. Podle všeho by měla ČSSD mít celkem sedm míst v radě kraje a ODS čtyři místa. Z toho ODS získá tři uvolněné radní a mezi nimi jedno místo náměstka hejtmana.

Ve výborech a komisích by měli zasednout i lidovci a komunisté podle klíče 4 (ČSSD) : 4 (ODS) : 2 (KSČM) a 1 (KDU–ČSL). „Šlo o to nalézt shodu i v tom, že zastoupení ve výborech a komisích bude poměrné. Chceme, aby kraj šel kupředu,“ uvedl k výsledkům jednání a k zastoupení všech stran v orgánech zastupitelstva za ČSSD Jiří Zimola.

Zimola zároveň zdůraznil, že je potřeba hledat shodu na regionální tematice a ODS byla ochotna se v některých věcech upozadit a vzít ohled na program ČSSD. „To, co předvádějí Topolánek a Julínek nemusí platit ve všech regionech,“ řekl Zimola na adresu některých nepopulárních reforem, které chce ČSSD revidovat. A ODS přislíbila, že například nebude stát v cestě tomu, aby poplatky za pacienty v krajských nemocnicích hradil kraj.

„Ústupky jsou sice bolestné, ale museli jsme je přijmout,“ konstatoval pro Deník dosavadní hejtman Jan Zahradník. Zmínil, že důležitou motivací byla snaha zabrátnit tomu, aby ve vedení kraje zasedli komunisté. Zkušenosti z osmi let v čele kraje chce ODS zúročit například v resortech dopravy nebo regionálního rozvoje, ale tyto dohody budou až předmětem dalších jednání s ČSSD.

„Nemáme zájem polarizovat politiku,“ sdělil Zimola hlavní výhodu spojenectví s ODS oproti možné koalici s KSČM. Dodal, že ze strany ČSSD se žádná zrada na voličích neděje, protože program pravolevé koalice v čele kraje bude určovat právě levice. Definitivní slovo o krajské koalici bude vyřčeno příští týden.

Poprvé zasedne nové zastupitelstvo 24. listopadu. Z 55 mandátů získala ve volbách ČSSD 22 postů a ODS 19 míst.