Podle starosty Majdaleny Davida Sekáče obdržel úřad výzvu od organizace Lungta, která vše pořádá. „Údajně to sem chodilo i dřív, ale minulá zastupitelstva to asi nepovažovala za důležité, protože pro malou obec, jako jsme my, jsou důležitější praktické věci,“ míní.

Starosta výzvu donesl na zastupitelstvo obce, které rozhodlo, že vlajku Majdalenští vyvěsí. „Pro mě osobně byl důvod ten, že se mi nelíbí, jak se v poslední době podlézá Číně. Chápu, že tam jsou ekonomické, politické a jiné pohnutky, ale nesouhlasím s tím. Pocházím z České republiky a Československo má dlouhodobou špatnou zkušenost s nadvládou velkých bratrů. Vyjadřujeme, že se nám postoj Číny, která situaci v Tibetu zavinila, nelíbí,“ dodal David Sekáč. 

Premiéru budou mít i ve Všemyslicích u Týna nad Vltavou. Místostarostka obce Kateřina Levinská vysvětlila, že obec chce vyjádřit solidaritu. Pro byla většina zastupitelů. Karel Tůma, starosta obce, dodal, že potom stačilo jen koupit vlajku. „Paní místostarostka ji objednala a druhý, třetí den jsme ji tu měli,“ uvedl. Oba dodali, že s nevolí u místních se nesetkali, naopak, byli pochváleni ředitelem školy. 

V Bernarticích na Písecku se připojují roky. Jen to letos oficiálně organizátorům potvrdili. „Osobně to cítím jako povinnost zastat se slabého a utlačovaného národa. Zažili jsme to v roce 1968 a pořád se mě to dotýká,“ uvedl starosta Bernartic Pavel Souhrada.

Zítra vlajku uvidí lidé v nedalekých Slabčicích. „Na zastupitelstvu i mezi lidmi o tom byla polemika, vyšel článek v našem zpravodaji a ten rozhodl,“ vysvětlila starostka Slabčic Jana Patceltová. V článku, jehož autorem je Zdeněk Vilhelm, mj. zaznělo: „K čemu tibetskou vlaku? Třeba jako znamení, že jsme odhodláni bránit se novodobým totalitám.“