„Není možné, že tibetská vlajka před úřadem nevisí,“ podivoval se zastupitel a bývalý hejtman Jan Zahradník před začátkem jednání zastupitelstva. „Ráno kolem osmé jsem ji tam viděl a byl jsem moc rád. Podívejte se pořádně,“ reagoval na dotaz Deníku. „Pokud tam ale už není, pak mě to moc mrzí.“

Vlajka v den výročí násilného potlačení povstání ve Lhase vyvěšují politici i občané, kterým není situace v Tibetu, okupovaném Čínou, lhostejná.

„Vlajku kdosi vyvěsil před krajským úřadem ve tři hodiny pět minut ráno,“ uvedla mluvčí kraje Kateřina Koželuhová. „Politická reprezentace kraje nesouhlasí s porušováním lidských práv v Tibetu, ale nemyslí si, že by se situace změnila vyvěšením vlajky,“ doplnila důvod, proč se nový hejtman k projevům solidarity nepřidal.

Vlajku, která už dopoledne před začátkem jednání zmizela, před úřad pověsil šestatřicetiletý cestovatel a amatérský fotograf Vít Kršul z Českých Budějovic.

„Nemyslím, že chtěli úředníci pověsit svoji vlajku Tibetu, když moji sundali,“ vyvrací spekulace, že by snad chtěl kraj dodržet tradici a k projevům solidarity se chystal.

Podle Víta Kršula tibetská vlajka měla vlát na co nejvíce místech. „S Tibeťany jsem se blíže seznámil během čtyřměsíčního pobytu v Nepálu a Indii,“ pokračuje muž, který se aktivně účastní besed o Tibetu a lidských právech.

„Okupace Tibetu se mi nelíbí z několika důvodů. Hlavně proto, že evidentně agresivnější společnost zneužila mírumilovnosti a bezbrannosti společnosti jiné a přemohla ji hrubou silou. Akce, která se stala před padesáti lety, byla a stále je vojenskou operací s mnoha zničenými lidskými životy a obrovskými hmotnými i kulturními škodami. Číňané Tibeťany v jejich vlastní zemi diskriminují a utlačují, nedodržují jejich základní lidská práva.“

Malá útěcha

Vít Kršul pochybuje, že by se světové společenství zasadilo o pomoc Tibetu.

„Za současné situace, kdy celý svět nakupuje většinu spotřebního zboží v Číně, USA si od Číny půjčují peníze na válečné operace v Asii a Rusko je s Čínou tradiční kamarád, nedělám si iluze o tom, že by se politická situace v Tibetu mohla brzo změnit,“ pokračuje Vít Kršul.

„Vyvěšení tibetské vlajky, i když třeba jen na pár hodin, nepovažuji ale za zbytečné gesto. Každý veřejný projev nesouhlasu s čínskou okupací připomene lidem, jak se věci mají. A pro Tibeťany je tato symbolická podpora snad alespoň malou útěchou, že ne všem lidem je jejich osud lhostejný,“ dodal Vít Kršul.