V 6.45 došlo k poruše trakčního vedení na trati číslo 220, která spojuje České Budějovice a Prahu a elektrické lokomotivy zůstaly v úseku Bystřice u Benešova – Tomice bezmocně stát. Porucha nastala ve chvíli, kdy elektrická lokomotiva vjížděla do stanice Tomice. Přetrhlo se jedno z lan trakčního vedení a teprve vyšetřování má ukázat, jetli bylo poškozeno mrazem nebo byla závada na lokomotivě.

České dráhy nasadily na dálkovou přepravu dieslové lokomotivy. „Z tohoto důvody dostaly vlaky zpoždění přibližně třicet minut,“ vyjádřilo se tiskové oddělení Českých drah. Veškeré regionální spoje byly v úseku Benešov u Prahy - Olbramovice nahrazeny autobusy náhradní dopravy.

Provoz na trati České Budějovice - Praha byl od 11 hodin zcela zastaven a Správa železniční dopravní cesty pracuje na opravě trolejového vedení. Podle předběžných odhadů měly vlaky na trať vyjet zhruba ve 14 hodin. Opravárenská souprava se ale na místo dostala s časovým skluzem. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally se proto oprava zpozdila.

Všechny spoje dálkové a regionální přepravy nahradily podle informací Českých drah v úseku Olbramovice – Benešov u Prahy autobusy.

Na českobudějovickém nádraží uvízly kvůli poruše desítky cestujících. Někteří mířili do zaměstnání, další do škol.

"Seděla jsem ve vlaku a najednou mi průvodčí přišel říct, že to dál nejede. Jinak nám vůbec nic neřekli, takže tu stojíme na mrazu a čekáme na autobus. Jsem na to zvědavá, už takhle přijdu pozdě do školy," reagovala po desáté dopolední hodine na zpoždění Kateřina Kloudová, která cestovala ze Strakonic do Veselí nad Lužnicí.

Oprava trakčního vedení skončila podle Hally ve 14.39 hodin. Pak již jezdily vlaky podle obvyklého jízdního řádu.