Už slouží celá. Jižní tangenta. Komunikace, kterou nechal postavit Jihočeský kraj na jih od Českých Budějovic. Vede v podstatě od Včelné po Roudné a spojuje mezinárodní tah I/3 s budoucí dálnicí D3.

Zatím z Jižní tangenty řidiči znali kruhovou křižovatku pod Včelnou nebo druhou kruhovou křižovatku na silnici I/3. Teď se pro ně otevřela i část k Roudnému. Celkem Jižní tangenta měří 2,7 kilometru a její cena činí 1,1 miliardy. V úterý 27. června 2023 ji otevřeli zástupci Jihočeského kraje, ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo zhotovitele.

Konec uzavírky v Dobrovodské ulici v Českých Budějovicích. V pondělí 26. června 2023 dopoledne využili chodník u silnice, který fungoval už s předstihem, třeba žáci dobrovodské základky.
Dobrovodská otevřela, skoro po dvou letech nabízí i nový chodník

Nejkomplikovanějším místem nové silnice je kruhová křižovatka u Včelné, která má trasy pro pěší a cyklisty a také železniční trať vedené v úrovni s okolním terénem a auta mají svou komunikaci spuštěnou o patro níž. Stavba proto nebyla jednoduchá.

Zdroj: Se souhlasem Jihočeského kraje

„Překládaly se koleje, někdy byla Včelná úplně odříznuta," připomněl složitost akce jihočeský hejtman Martin Kuba. Doplnil, že se také jednalo o investici, kde si kraj vyzkoušel, jak je možné lidem v okolí co nejvíce ulehčit od obtíží způsobených stavbou a komunikaci s veřejností i v průběhu prací.

Zpožděná dálnice

Martin Kuba jen zalitoval, že ještě není v provozu dálnice, na kterou už měla Jižní tangenta vést automobily a poukázal také na chybějící část D3 ve středních Čechách. „Jsme jediným krajským městem, kam se nestaví z Prahy dálnice. Dřív budeme napojeni na rakouskou metropoli, než na tu českou a myslím, že to je ostuda," uvedl Martin Kuba.

Jižní tangenta spojí silnici I/3 a D3 u Roudného. Na snímku kruhová křižovatka mezi Českými Budějovicemi a Včelnou. Výjezdy k I/3 a Boršovu nad Vltavou.
Na Jižní tangentě u Budějovic už s předstihem slouží dvoupatrový kruháč

Ministr dopravy Martin Kupka, který byl na slavnostním zprovoznění Jižní tangenty přítomen ale slíbil, že příští rok bude otevřena D3 u Českých Budějovic. Pak se také naplno ukáže, jaký význam má Jižní tangenta.

Otevřeli také obchvat u Dolní Lhoty

V jižních Čechách se ve středu ráno pro řidiče otevře také obchvat Dolní Lhoty na trase Třeboň - Jindřichův Hradec. A už od pondělí je v Českých Budějovicích opětovně otevřena Dobrovodská ulice v místě, kde se kříží s budoucí D3 s tunelem Pohůrka.

Z klíčových dopravních staveb v regionu Martin Kuba připomněl, že by se kraj chtěl brzy dobrat s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR také zahájení Severní spojky v Českých Budějovicích. Ta má propojit Okružní ulici a Nemanickou s kruhovou křižovatkou u Globusu.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl k tomu uvedl, že když začínal před 19 lety ve státní firmě, měl na starosti jižní Čechy, a už tehdy se některé stavby připravovaly. Pro Severní spojku se nyní vykupují pozemky. "Teď chceme dotáhnout stavební povolení a stavbu zahájit," uvedl Radek Mátl. Doplnil, že ŘSD už zahájilo stavbu obchvatu Lišova. Ohledně obchvatu Češnovic a Dasného je sice Radek Mátl optimistou, že se stavbu podaří v nejbližších letech realizovat. Aktuálně ale jsou přípravy tohoto obchvatu odsunuty.

Pokračování tangenty

K Jižní tangentě už se pracuje i na jejím pokračování od Roudného směrem k Nové Vsi. Martin Kuba uvedl, že už se připravuje projekt pro územní rozhodnutí. Z některých obcí kolem budoucí trasy zaznívaly v minulosti obavy z toho, jestli třeba nezhorší životní podmínky nebo neohrozí vodní zdroje. Ale podle Martina Kuby se povedlo se starosty obcí najít společnou řeč. „Budeme hledat usazení stavby, aby zapadala do krajiny,“ doplnil k pokračování Jižní tangenty Martin Kuba. K části už zprovozněné tangenty zdůraznil, že příští rok, až bude možné najet u Roudného na dálnici, se auta při tranzitní jízdě už vyhnou Českým Budějovicím. „Objem dopravy je obrovský a pro nás je Jižní tangenta klíčová stavba,“ řekl Martin Kuba.

Podobně se ve středních Čechách chystá pokračování D3 směrem ku Praze. „Podali jsme žádost o územní rozhodnutí, rád bych abychom letos územní rozhodnutí měli. Chystáme dokumentaci pro stavební povolení,“ uvedl Martin Kupka k akci, která Jihočechy hodně zajímá, i když je v jiném kraji. Dalším krokem pak bude vyhodnocení na vládní úrovni, jestli by středočeskou část D3 nebylo možné realizovat prostřednictvím PPP projektu. „Na D4 projekt PPP dobře běží,“ vyzdvihl Martin Kupka.