„V Jihočeském kraji se změny týkají regionální dopravy. Některé vlaky pojedou ve změněných časech nebo ve dnech, ve kterých dříve nejezdily,“ uvedl k úpravám Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah. Vlaky dálkové dopravy zůstávají podle Pošty bez výraznějších změn.

K nejdůležitějším úpravám patří na Českobudějovicku osobní vlak z Protivína do Českých Budějovic s odjezdem ve 4.20, který nově pojede denně. „Dříve tento vlak jezdil jen v pracovní dny, v sobotu a v některé svátky,“ vysvětlil Pošta.

Změna nastane také u osobního vlaku ze Strakonic do Českých Budějovic s odjezdem v 7.44, který nově pojede v úseku Protivín – České Budějovice jen v pracovní dny, soboty a některé svátky.

Změny nastanou i u spojů na trati Praha – České Budějovice. Například osobní vlak z Tábora do Veselí nad Lužnicí s odjezdem v 6.16 pojede až do Českých Budějovic.

Výčet změn:

- Osobní vlak z Protivína do Českých Budějovic s odjezdem ve 4:20 pojede nově denně. Dříve vlak jezdil jen v pracovní dny, sobotu a některé svátky.

- Osobní vlak ze Strakonic do Českých Budějovic s odjezdem v 7:44 pojede v úseku Protivín – České Budějovice nově jen v pracovní dny, soboty a některé svátky.

- Osobní vlak z Netolic do Dívčic s odjezdem v 10:59 pojede nově denně. Doposud jezdil tento vlak jen o víkendech a svátcích. V pracovní dny jezdil vlak z Netolic v 10:10, který nově nepojede. Cestujícím bude místo tohoto vlaku sloužit vlak v 10:59.

- Spěšný vlak z Lince, který přijíždí do Českých Budějovic v 15:43, nově zastaví také v Omlenicích, Výhni a Velešíně. Spěšný vlak z Českých Budějovic do Lince s odjezdem v 18:15 nově zastaví také v Omlenicích.

- Osobní vlak z Číčenic do Vodňan s odjezdem ve 20:43 pojede nově už ve 20:30.

- Osobní vlak z Březnice do Písku s odjezdem ve 4:28 pojede v pracovním dny také v červenci a srpnu. Místo toho nepojede v letním období vlak z Březnice do Písku v 6:06.

- Osobní vlak z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic s odjezdem v 6:24 pojede nově už v 5:50. Příjezd do Českých Velenic bude nově v 7:17. Tento vlak pojede také o víkendech a svátcích (místo vlaku s odjezdem z Veselí nad Lužnicí v 6:35).

- Na trati z Tábora do Bechyně platí obměněný jízdní řád, který přináší zejména přeorganizování ranní skupiny vlaků podle požadavků obcí, tak aby byla vylepšena doprava do zaměstnání a do škol v Táboře. Zároveň byl o víkendech posunut odjezd posledního vlaku z Tábora do Bechyně na 22:31 hod. Tím je zajištěna možnost použít veřejnou železniční dopravu pro návrat z kulturních akcí a výletů.

- Osobní vlak z Březnice do Strakonic s odjezdem v 5:42 bude nově zastavovat také v Závišíně.

- Změny na trati Praha – České Budějovice: Osobní vlak z Tábora do Veselí nad Lužnicí s odjezdem v 6:16 pojede až do Českých Budějovic, osobní vlak z Tábora do Českých Budějovic s odjezdem ve 4:41 pojede nově denně. Časně ranní spěšný vlak z Heřmaniček do Českých Budějovic pojede v celém úseku nově každý pracovní den a mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi zastaví ve všech stanicích a zastávkách. Z Heřmaniček odjede ve 4:42 a přijede do Tábora v 5:15, do Českých Budějovic přijede v 6:59 hodin. Na trati dochází k dalším drobným posunům v časech odjezdů některých osobních vlaků, které zlepší dopravní obslužnost.

- Změny na trati Veselí nad Lužnicí – Havlíčkův Brod: Osobní vlak z Horní Cerekve do Veselí nad Lužnicí s odjezdem v 6:28 pojede v celém úseku denně, mezi Jindřichovým Hradcem a Kardašovou Řečicí o 5 minut dříve (odjezd z Jindřichova Hradce nově v 7:33). Osobní vlak z Horní Cerekve do Jindřichova Hradce s odjezdem ve 13:16 pojede nově jen do Jindřichova Hradce. Osobní vlak z Jindřichova Hradce do Veselí nad Lužnicí s odjezdem v 5:38 pojede nově už ve 4:27. Osobní vlak z Počátků-Žirovnice do Veselí nad Lužnicí pojede nově o cca 60 minut později. Odjezd z Počátků-Žirovnice bude nově až v 5:00.

Změnu jízdního řádu si mohou cestující zdarma stáhnout a vytisknout z internetových stránek www.cd.cz/jiznicechy.