Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

V mladších žácích je členů dostatek, pokud se pořádají soutěže, stavějí Římovští dvě družstva pod trenérským vedením Martiny Přitasilové. To je ale kategorie, která v Římově chodí i do školy. Od šesté třídy většinou přijde změna, a členství u hasičů dětem zpravidla nevydrží, například kvůli časově náročnému dojíždění jinam do školy.

Celou noc řezali stromy

V soutěžích reprezentují římovský sbor ještě ženy a muži, ale jen ve starších kategoriích 30+ a 35+, klasická družstva mužů a žen chybějí. Zásahová jednotka ovšem funguje podle potřeby a rozhodně naplňuje známé heslo „Bližnímu ku pomoci“. „Máme pět, šest výjezdů do roka. Letos v létě, když byla velká vichřice, tak jsme byli venku celou noc,“ ohlíží se pár měsíců zpět Stanislav Petr a připojuje, že padlé nebo nebezpečné stromy řezali dobrovolní hasiči všude po okolí. A druhý den je čekala další směna, když lidé nahlásili, jaké škody našli po ránu.

U Strážkovic začal zkušební provoz na novém obchvatu. Silnice ve směru na Trhové Sviny.
Na trase z Budějovic do Svinů začal sloužit obchvat Strážkovic, podívejte se

V úctě chovají v Římově spolkový prapor, který nese datum 1910, patří tedy ke sboru už více než jedno století! K vybavení jednotky patří zásahové dopravní vozidlo Fiat pořízené před několika lety s pomocí dotace, cisterna Tatra a třeba i výkonná přenosná stříkačka Rosenbauer Fox 4. „Je to nejlepší, co je na trhu,“ zdůrazňuje Stanislav Petr a dodává, že v hasičárně se nyní udělala za obecní finance i kompletní nová elektroinstalace a vzápětí velitel hasičů oceňuje dlouhodobou dobrou spolupráci s obcí.

Ke společenskému životu v Římově patří i ples, který pořádají hasiči, ale letos museli akci kvůli koronaviru oželet. Když je situace příznivější, spolupracuje sbor na různých aktivitách třeba se sportovci.