Závěsy jako signál

„Doba letních prázdnin a dovolených je bohužel přímo ideálním obdobím pro zloděje,“ varuje jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková. „Byty a domky zejí prázdnotou, protože rodiny odjíždějí na dovolenou. Zloději, kteří si neváží majetku ostatních, tak mají dobré podmínky pro svoji nezákonnou činnost.“

Jana Kameníková upozorňuje, že bohužel někdy občané jednáním do svého bytu či domku zloděje doslova zvou. „Například dlouhodobě zatažená okna jsou pro zloděje přímo signálem,“ pokračuje Kameníková.

Dalším upozorněním, že je byt prázdný, může být i přeplněná schránka na dopisy. „Je proto ideální dohodnout se se sousedem, aby občas v bytě vyvětral a vybíral dopisní schránku. Zároveň je vhodné nainstalovat v bytě časový spínač na světlo, a tak navodit dojem, že byt není prázdný.“

Lidé by neměli po dobu své nepřítomnosti nechávat v bytě větší finanční hotovost, vkladní knížky, elektroniku, šperky, starožitnosti a věci vyšší hodnoty, které jsou pro zloděje snadnou kořistí.

„Ten kdo má draze vybavenou domácnost, měl by mít i odpovídající ochranu např. bezpečnostní dveře, zámky nebo alarm,“ radí policejní mluvčí.
„Čím více překážek zlodějům k překonání připravíte, tím více je můžete od jejich úmyslu odradit.“

Nesmírně důležitá je také všímavost sousedů.

„Pokud zaznamenají nezvyklý pohyb cizích osob v domě či bytě, měli by se okamžitě obrátit na policii. Zvyšuje se tím šance na objasnění případu a dopadení pachatele,“ doplňuje Kameníková.

Poloviční úspěch

Loni bylo v Jihočeském kraji během června a července vykradeno celkem 33 bytů. Šestnáct případů policisté objasnili.

„Letos v červnu a v červenci evidují jihočeští kriminalisté zatím 20 případů, kdy došlo k vykradení bytu,“ prozrazuje Jana Kameníková. „Policisté dosud objasnili čtyři případy.“

K vloupání do bytu došlo například před několika dny v Českém Krumlově, kde se zloděj násilím dostal do bytu ve třetím patře panelového domu.

„Odnesl si odtud nejen finanční hotovost, ale přibral i zlaté šperky a dvě peněženky,“ vypočítává lup dvojnohé straky Jana Kameníková. Poškozené devětatřicetileté majitelce tak vznikla škoda za bezmála 80 tisíc korun.

A proč se nedaří lupiče, kteří řádí v opuštěných bytech nalézt a chytit?

„Dopadení pachatele komplikuje skutečnost, že krádež vloupáním je nahlášena až několik týdnů po činu,“ vysvětluje Jana Kameníková. „Podle našich zkušeností majetkovou trestnou činnost často přijíždějí na jih Čech páchat skupiny pachatelů z jiných regionů.“

Hlavně neuklízet!

A jak má člověk reagovat, když přijede domů, a místo, aby si šťastně povzdechl – Konečně doma! nalezne vybílený byt a rozbité prasátko?

„Pokud se vrátíte do zjevně vykradeného bytu, neprodleně informujte Policii ČR a vyčkejte příjezdu hlídky, “ nabádá Kameníková.

„Ovládněte své pocity a nic neuklízejte. Ničeho se nedotýkejte a s ničím nehýbejte, abyste nezničili stopy, které mohou vést k dopadení pachatele,“ dodává policejní mluvčí Jana Kameníková.