Vodohospodáři tak mohli odvolat druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti. Na Vltavě v jihočeské metropoli proto platí už jen stav bdělosti.
Jelikož je lipenská přehradní nádrž plná vody, rozhodli na středečním zasedání členové krajské povodňové komise, že odtok vody z Lipna navýší o deset kubíků za sekundu. Toto opatření se však na výšce hladiny Vltavy pod lipenskou přehradou výrazně neprojeví.
Na místech, kde již voda opadla, lidé likvidují následky povodně. Pracovníci neziskových organizací začali s rozvozem humanitárních dodávek a čisticích prostředků. Od středy funguje i nové krajské povodňové konto pomoci – 70 70 70 70 70/0300, zřízené u ČSOB. „Co nejdříve začnou lidem v nouzi rovněž odcházet finanční prostředky z krizové rezervy v rozpočtu kraje," slíbil jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Hasiči nyní hlavně odčerpávají vodu a do postižených obcí již vyslali tým psychologů. Na pomoc přijíždí také 40 jednotek dobrovolných hasičů z jiných regionů a na cestě do jižních Čech jsou tlaková mycí zařízení. Policie má i nadále na území kraje ve službě 400 policistů, vojáci Armády ČR pomáhají v Bechyni.
Železniční spojení je v jižních Čechách plně zprovozněno, na silnicích zůstává uzavřeno 11 méně frekventovaných úseků a dopravní experti začínají monitorovat stav mostů. Stále je odstaveno 11 vodních zdrojů, důkladná asanace bude nutná u 46 čistíren odpadních vod a kanalizačních stanic.
Krajská hygienická stanice sleduje situaci v průmyslových a zemědělských podnicích a mezi obyvatele distribuuje informační letáky.
V souvislosti s povodněmi nebyla v jižních Čechách zaznamenána žádná ekologická havárie. Lesy jsou nicméně silně podmáčené, doporučuje se proto omezit individuální vstup.
Protože povodňová situace na jihu Čech už není tak vážná, příští zasedání krizového štábu se uskuteční až v pátek ráno. Členové krizového štábu spolu však do té doby budou průběžně komunikovat prostřednictvím elektronické pošty.