"I přes koronavirus, nebo díky němu, trhala letos návštěvnost Vltavy rekordy," říká Tomáš Kolařík, specialista na vodní dopravu ke končící sezóně.

"V červenci padl měsíční rekord v počtu lodí, které propluly komorou v Hluboké nad Vltavou. Ta je druhou nejnovější plavební komorou v ČR, byla dokončena v roce 2013. Podle dat to bylo 1017 lodí a téměř 4000 lidí," vypočítává Tomáš Kolařík.

Celkový rekord letošní sezóny na Horní Vltavě od května do září činil 47 613 osob, které propluly Vltavu na 11 933 plavidlech.

Plavební komorou v Hluboké nad Vltavou celkem proplulo za letošek 3 217 lodí, komorou v Českém Vrbném 1886 plavidel, Hněvkovickou přehradu překonalo díky komoře 2200 lodí a komorou Kořensko proplulo 2401 plavidel.

Podobně vytížená byla i Vltava ve Středočeském kraji, kde se v letních měsících tvořily fronty na proplavení přes hráz přehrady Orlík a převoz traktorem přes hráz přehrady Slapy. Na obou hrázích se v horizontu několika let připravuje stavba lodních zdvihadel o kapacitě 300 tun, které by měly zajistit plynulý provoz i při vzrůstajícím zájmu o rekreaci na vodě.

Aktuálně velkou investici chystá Povodí Vltavy také do nového přístaviště v centru Českých Budějovic. Vylepšení přístavních možností má vyjít na 26 milionů korun.