"I přes koronavirus, nebo díky němu, trhala letos návštěvnost Vltavy rekordy," říká Tomáš Kolařík, specialista na vodní dopravu ke končící sezóně.

"V červenci padl měsíční rekord v počtu lodí, které propluly komorou v Hluboké nad Vltavou. Ta je druhou nejnovější plavební komorou v ČR, byla dokončena v roce 2013. Podle dat to bylo 1017 lodí a téměř 4000 lidí," vypočítává Tomáš Kolařík.

Do Kyselova na pravém břehu Lipna (na snímku) jezdí přívoz z Dolní Vltavice.
Lipenské přívozy zažily nejlepší léto. Dva ze tří už ale zase nejezdí

Celkový rekord letošní sezóny na Horní Vltavě od května do září činil 47 613 osob, které propluly Vltavu na 11 933 plavidlech.

Plavební komorou v Hluboké nad Vltavou celkem proplulo za letošek 3 217 lodí, komorou v Českém Vrbném 1886 plavidel, Hněvkovickou přehradu překonalo díky komoře 2200 lodí a komorou Kořensko proplulo 2401 plavidel.

Ilustrační foto. Během letošní sezony záchranáři na Lipně zachránili 12 osob.
Lipenští vodní záchranáři zažili nejrušnější léto za posledních deset let

Podobně vytížená byla i Vltava ve Středočeském kraji, kde se v letních měsících tvořily fronty na proplavení přes hráz přehrady Orlík a převoz traktorem přes hráz přehrady Slapy. Na obou hrázích se v horizontu několika let připravuje stavba lodních zdvihadel o kapacitě 300 tun, které by měly zajistit plynulý provoz i při vzrůstajícím zájmu o rekreaci na vodě.

Aktuálně velkou investici chystá Povodí Vltavy také do nového přístaviště v centru Českých Budějovic. Vylepšení přístavních možností má vyjít na 26 milionů korun.