„Na začátek června je velmi slušné počasí, takže vodáci začali jezdit dřív a lidi jsou,“ libuje si Jiří Číž, majitel občerstvení U Jury na břehu řeky kousek před Zátoní.


„Škoda, že na noc hlásí ochlazení a zítra bude možná pršet. Kromě Čechů teď jezdí také Maďaři i Němci. Ti měli zrovna minulý týden svátek a za týden ho budou mít zase, takže bude znovu plno. Na to, že je červen, svítí hodně slunce, tak jsou všichni spokojení. Jenom by mohlo být víc vody, protože si někteří stěžují na kameny.“


Spokojené vodáky měl v sobotu na starosti Jiří Kůča Kučera z pardubické cestovní kanceláře CVOK.
„Je nás asi čtyřicet a jedeme z Rožmberka do Spolí,“ vysvětluje vodák, kterému se stal mokrý koníček sezonní prací. „Jedu poslední, tak sbírám zbytky výpravy a lepím díry. Vody je docela málo, ale jet se dá. Mám s sebou začátečníky, tak je kontroluji, aby se pořádně naučili s pádlem, což jim stačí,“ směje se.


„Po obědě se sami rozhodnou, jestli už skončí na pivě, nebo pojedou ještě dál až do Českého Krumlova. Nikam ale nechvátáme, protože naše cesty jsou přece hlavně o pohodě.“


Pohodu si pochvalovali také vodáci ze Slovenska, kteří kolem sobotního poledne v kempu před Zátoní balili stany a snášeli rafty na řeku.
„Loni jsme jeli Hron, ale Vltava je lepší,“ říká Martin Guzi ze Spišské Nové Vsi.


„Máte kolem řeky hezčí přírodu. V noci je zima, ale naštěstí máme s sebou něco na zahřátí,“ směje se a ukazuje borovičku, bez které by prý na řeku nemohli.