Mezi nadšenci do vltavínů bylo možné v sobotu 4. května potkat a pohovořit s kapacitami v oboru jako dlouholetým sběratelem Milanem Prchalem, geology Ivanem Doležalem, Milanem Trnkou a Petrem Rajlichem či experty v prodeji zelených polodrahokamů Tomášem Peltrámem a Martinem Čierným. Vše bylo doplněno jedinečnou výstavou soukromých sbírek, na kterou dohlíželi bodyguardi, nechyběly tematické přednášky, geoburza včetně prodeje suvenýrů a publikací.

Ukazují obě strany mince

Podle hlavního pořadatele Admira Mešiće jde zejména o zprostředkování komplexního náhledu do světa vltavínů. „Na zelené vlně je taková platforma, kde šíříme informace o vltavínech jako minerálech. Ukazujeme obě stránky pozitivní i negativní, zvali jsme i zástupce policie, životního prostředí a samospráv dotčených nelegální těžbou vltavínů, abychom zprostředkovali i pohled represe,“ popsal s tím, že nikdo z oslovených neměl zájem účastnit se besed či diskuse. „Chceme vyvažovat mediální obraz a ukazovat skutečnost, jaká je. Dialog by určitě situaci pomohl," dodal.

Vltavíny jsou národním bohatstvím a jejich kopání je nelegální. O polním sběru se dá polemizovat. Ale i v dnešní době už se najdou zákonné možnosti, jak si zelenkavý polodrahokam opatřit. Ve vltavotýnské sokolovně často zaznívalo doporučení na zážitkovou těžbu v Besednici.

Jezdí samí nadšenci

Deníku krátké vyjádření poskytl i průkopník a tzv. vltavínový guru Milan Prchal, který se jihočeským vltavínům a jejich nalezištím věnuje celý život. Jeho sbírka čítá více než 25 tisíc těchto tektitů. Akce Na zelené vlně by bez něj nikdy nevznikla. „Kdybych se tu nenarodil a vltavínům se nevěnoval přes 60 let, tak by to tu nikdy nebylo. Je to takový můj pomník včetně holínek v muzeu, které bývaly moje," usmíval se.

Milan Prchal sbírá vltavíny více než 60 let. Třetí ročník akce Na zelené vlně se konal v sobotu 4. května v Týně nad Vltavou.Milan Prchal sbírá vltavíny více než 60 let. Třetí ročník akce Na zelené vlně se konal v sobotu 4. května v Týně nad Vltavou.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Moldavity podle něj pořád lákají ale jen vybraný okruh lidí. „Přišlo dost lidí, ale čekal jsem větší návštěvnost ze strany místních. Spíše jezdí nadšenci do vltavínů z větší dálky, srdcaři, jak se říká,“ podotkl Prchal k účasti. Osobně ho mrzí, že vltavín darovaný týnskému muzeu o gramáži 24 gramů (odhadované hodnoty 50 tisíc) vložený v pamětní knize v expozici Jaroslava Hodného neslouží svému původnímu účelu. „Do knihy se měly podepisovat významné osobnosti, po rekonstrukci tuto kroniku přesunuli do poslední části a žádný návštěvník se do ní nemůže podepsat. Není ve vltavínové expozici, ale úzkém panelu, kde mohla být jakákoliv jeho jiná kniha,“ vysvětlil Milan Prchal.

Jako kočka s myší. S policejními psovody v terénu při monitoringu jedné známější lokality na Novohradsku, kde kopáči po sobě zanechávají hluboké jámy, pracovní pomůcky a i spoustu odpadků.
Zelená horečka se šíří. Jihočeští policisté bojují s kopáči vltavínů

Veřejnost často prý zajímá, kdy vydá pokračování své publikace Můj život s vltavíny. „Informací a zážitků ze života mám přece jenom hodně, ale člověk musí najít čas to sepsat,“ naznačoval.

Kopáči o praxi kdysi a dnes

Tzv. s kůží na trh šli bývalí kopáči Miroslav Mergl a Martin Čierný z Českých Budějovic, kteří se netajili tím, že mají od soudu udělený zákaz této činnosti. Ti zažili zelenou horečku i svobodu, kdy dobývání zelených nerostů nebylo tak přísně regulováno.

Publikum jejich vystoupení doslova hltalo, zejména, když došlo na příhody z praxe. „Stovky jam, sondy, hodiny, dny i měsíce a nic z toho nebylo. Bylo to bahno a dřina, ale šlo o ten zážitek a dobrodružství. Na druhou stranu to ale může ohrozit rodinu, narušit vztahy,“ shodovali se. Lidé podle nich koupou pro peníze z devadesáti procent. „Jinak je to láska a sběratelské nadšení, které u někoho přichází až postupem času,“ konstatovali.

Třetí ročník akce Na zelené vlně se konal v sobotu 4. května v Týně nad Vltavou.Třetí ročník akce Na zelené vlně se konal v sobotu 4. května v Týně nad Vltavou.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Bohužel to má i negativní stránky. Za svou kariéru prý zaznamenali dvě úmrtí v závalech, ženu na pískovně Vrábče a muže v Ločenici. „Jsou rizika, která se nesmí brát na lehkou váhu. Je to o hubu, velká dřina. Nebezpeční jsou chamtiví a závistiví uživatelé drog, kteří nejen na kopaništích, ale i polích nechávají válet buchny,“ dodával Čierný a přidal třeba popis honičky s policií i příhodu, kdy si musel bránit vlastní kurník. Část jejich prezentace lze vidět i v přiloženém videu.

Pořadatel Admir Mešić mimo jiné Deníku prozradil, že sbírá s kolegy příběhy kopáčů a připravuje jejich knižní podobu. „Nikdy to nebylo o agresi, napadání a drogách tolik jako dnes. Vltavínáři nebývali vyfetovaní kopáči, ale nadšenci a milovníci kamenů,“ tvrdil s tím, že šlo o sběratele s kladným vztahem k přírodě, nezapadající do systému se svobodnou duší, užívající si zážitek z nálezu jakéhokoliv, třeba i drobného kamínku. Historicky po sobě prý dokonce uklízeli, zakopávali jámy a nezůstávala po nich měsíční krajina plná odpadků jako dnes, kdy se honí za mamonem a staví si honosné domy.

Třetí ročník akce Na zelené vlně se konal v sobotu 4. května v Týně nad Vltavou.Třetí ročník akce Na zelené vlně se konal v sobotu 4. května v Týně nad Vltavou.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Akce Na Zelené vlně vznikla před třemi lety, kdy byla publikována i stejnojmenná kniha o životě Milana Prchala. Ta byla sepsána formou rozhovoru v limitované edici 300 kusů, lidé za ní neplatili penězi, ale vyměňovali ji za jakýkoliv vltavín. Čtrnáct vybraných kamenů pak posloužilo na výrobu sochy z Prchalových holínek, kterou vytvořil Robert Jelínek pro expozici městského muzea. Tu bylo možné v rámci události navštívit zdarma. Zbylé vltavíny pořadatelé prodali ve veřejné aukci a výtěžek posloužil na financování uvedeného uměleckého díla za 250 tisíc korun. Šlo o zapojení komunity ve smyslu vltavínáři sobě.

Událost najdete na sociálních sítích ZDE

Záznamy přednášek z akce lze následně sledovat i online na youtube ZDE