Své blízké v domovech důchodců nebo v senior domech můžete od pondělí zase potěšit návštěvou. Mluvčí Krajského úřadu Jihočeského kraje Hana Brožková potvrdila, že domovy pro seniory zřizované krajem budou od pondělí 25. května otevřeny veřejnosti. Pavla Doubková, vedoucí odboru sociálních věcí na krajském úřadu, odkázala na doporučené postupy ministerstva práce a sociálních věcí. „I naše organizace se tím budou řídit,“ uvedla.

Od pondělí bude zpřístupněn například Domov pro seniory Kaplice, který zřizuje Jihočeský kraj. Návštěvu musíte ale oznámit domovu den předem, při příchodu vám změří teplotu a blízkého uvidíte nejvýše hodinu. Domov pro seniory Chvalkov u Trhových Svin v podmínkách návštěv doporučuje venkovní setkání. Návštěvu je také zde potřeba domluvit den předem.

Čistou roušku si s sebou navíc musíte vzít, až půjdete na návštěvu do Domova důchodců v Horní Plané. „Každý návštěvník si přinese vlastní, tu si na recepci nasadí místo roušky, ve které přišel,“ píší na webu v pravidlech.

Seniorcentrum SeneCura v Písku od pondělí umožní první návštěvy svých klientů, ale za přísných podmínek. Na pokoje nikdo zvenčí přístup mít nebude. „Senioři se budou se svými rodinnými příslušníky setkávat v případě hezkého počasí venku, budou muset sedět přes stůl a používat dezinfekci i ochran᠆né prostředky,“ řekla sociální pracovnice Jana Hodoušová s tím, že přijít mohou nejvýš dvě osoby na 30 minut. V případě špatného počasí bude návštěvám vyčleněna kancelář v přízemí centra.

Hospic sv. J. N. Neumanna v Prachaticích navštívíte v úterý, v pátek a v neděli od 13 do 17 hodin, objednat se však také musíte telefonicky předem. K jednomu pacientovi mohou dvě až tři osoby.

V Domově Matky Vojtěchy v Prachaticích jsou návštěvy také povoleny po telefonické domluvě na čísle 388 310 231. Domov seniorů Mistra Křišťana navštívíte od pondělí do pátku od 14 do 16 hodin. I zde je nutná telefonická domluva na telefonním čísle 702 283 721.

NÁVŠTĚVY NEMOCNICE

Ve snaze ochránit pacienty, jejich rodiny i zaměstnance nemocnic musí veřejnost dodržovat následující pravidla:

Všichni návštěvníci by měli být zdraví. "Prosíme, aby odložili svou návštěvu, pokud se cítí nemocní, především pokud mají některý z příznaků: Kašel, rýma, zvýšená teplota nad 37 ⁰C, bolest v krku, bolesti svalů, ztráta chuti, čichu," apeluje mluvčí.

Počet návštěvníků a délka návštěvy by měly být omezeny na minimum

"Doporučujeme maximálně 2 osoby k lůžku na 15 minut," upřesňuje Iva Nováková.

Dezinfekce

Vždy při příchodu na oddělení nemocnice a při odchodu z návštěvy je zapotřebí si řádně umýt ruce teplou vodou a mýdlem nebo použít dezinfekční gel."I nadále žádáme veřejnost o omezení počtu doprovodů pacientů k vyšetření na 1 osobu,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a.s. Michal Šnorek.

„Návštěvní doba zůstává v původním režimu, tedy dle nastavení jednotlivých nemocnic. Prosíme všechny návštěvníky, aby se řídili pokyny personálu daného zařízení. O výjimkách rozhoduje vždy primář oddělení,“ doplnil člen představenstva holdingu Jihočeské nemocnice, a.s Michal Čarvaš.