„Letos poprvé jsme museli přistoupit k opakovanému několikatýdennímu zákazu koupání na Orlíku u Radavy a Podolska,“ uvedl k sezoně tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích (KHS) František Kotrba.


„Rozbory vody v posledním týdnu opět potvrdily výskyt vodního květu na Orlíku. I když koupací sezona končí oficiálně posledním srpnovým dnem, prodlužujeme ještě do této doby platnost zákazu koupání, který jsme vyhlásili u autokempu Radava a v Podolsku,“ doplnil mluvčí KHS.


Celkově byla letos situace horší než v minulých letech. „Tristní byla hlavně na Orlíku. Nikdy v historii se nestalo, aby zde trval zákaz koupání čtyři až pět týdnů za sebou,“ zdůraznil Kotrba a připomněl, že loni zde byl zákaz použit jen jednou.

Pouze jako nevhodnou ke koupání hodnotili hygienici vodu v Orlíku u Vojníkova, na Jindřichohradecku ve Staňkovském rybníku a v rybníku Hejtman.
Ve zmíněných rybnících hygienici koupání sice nezakazují, ale přesto nedoporučují. Již šestý týden. Především kvůli sinicím. Omezení se týká hlavně citlivých osob, ostatní by měli koupání omezit a hned po něm se osprchovat čistou vodou.


Sledované lokality určuje vyhláška ministerstva zdravotnictví jako povrchové vody využívané ke koupání, proto jim hygienici věnují pozornost. Vyhláška stanovuje i stupně znečištění a začátek a konec sezony.


V kraji dopadlo nejlépe Lipno. Jen jako mírně zhoršenou hodnotí odborníci kvalitu vody u Horní Plané. U Černé v Pošumaví je kvalita na hranici mezi vodou vhodnou ke koupání a mírně zhoršenou. „Nehodnotila se kvalita vody u pláže v Lipně nad Vltavou, protože výsledky z minulého týdne byly vynikající,“ zmínil Kotrba.


Léto sice astronomicky ještě nekončí, ale jako by se také podřídilo ministerské vyhlášce. Podle meteorologů se na počátku příštího týdne kvůli studené frontě výrazně ochladí. Odpolední teploty očekávají meteorologové jen mezi 12 °C a 15 °C. Alespoň kolem 20 °C by mělo být až příští víkend.