V lokalitě vodní nádrž Orlík u autokempu Radava hygienici podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS) Kvetoslavy Kotrbové zjistili zhoršenou jakost vody, která by se na pětistupňové škále dala oznámkovat trojkou.

Je zde mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže a po koupání doporučují hygienici osprchovat se čistou vodou. Dle aktuálního rozboru je překročena limitní hodnota ukazatele sinice, chlorofyl-a a vodní květ.

Ilustrační foto.
Na jihu Čech přibyly dva nové případy onemocnění COVID, v karanténě je 142 lidí

Rovněž i v lokalitě vodní nádrže Orlík u veřejného tábořiště Podolsko je zhoršená jakost vody. Je tu mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci a hygienici doporučují stejný postup jako u Radavy - u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se proto doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru je překročena limitní hodnota ukazatele sinice, chlorofyl-a a vodní květ.

Hejtman dostal dvojku

V lokalitě Rybník Hejtman v Chlumu u Třeboně je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele chlorofyl-a a na pětistupňové škále by voda dostala dvojku. V lokalitě Staňkovský rybník je dle aktuálního rozboru zhoršená jakost vody, je překročena hodnota ukazatele sinice a chlorofyl-a. Oproti minulému hodnocení došlo ke zhoršení kvality vody. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však podle aktuální metodiky voda souhrnně hodnocena jako voda nevhodná ke koupání, to znamená voda, která neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.

Lipno se zlepšilo

„Velmi dobrou kvalitu má voda na Lipně. U pláže v Černé v Pošumaví je voda vhodná ke koupání. Od poslední kontroly tu došlo ke zlepšení a voda by tu dostala jedničku, stejně jako u pláže v Horní Plané. U pláže v Lipně nad Vltavou je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi, dle aktuálního rozboru je pouze překročena hodnota ukazatele vodní květ a chlorofyl-a,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Pořadatelé festivalu Mighty Sounds oznámili, že 16. ročník přesunutý z letošního roku se uskuteční v termínu od 9. do 11. července 2021 na táborském letišti.
Mighty Sounds v Táboře byl poprvé v historii zrušen

Pokud je koupací povrchová voda hodnocena dle aktuálního rozboru jako voda se zhoršenou jakostí vody, je v následujícím týdnu odebrán nový kontrolní odběr. V pondělí 13. července bude proveden odběr na lokalitě Staňkovský rybník ve Staňkově na Třeboňsku a na obou lokalitách na Orlíku.

Další odběr na všech koupacích vodách bude proveden 20. července a hodnocení bude zveřejněno 23. července. Informace o výsledcích jsou průběžně zveřejňovány na webových stránkách KHS. KHS nezaznamenala žádnou stížnost obyvatel na kvalitu vody v bazénech.