Vzorky vody hygienici odebírali na začátku minulého týdne. Výbornou kvalitou vody se může chlubit rybník Hejtman u Chlumu u Třeboně. Na jedničku dopadly rozbory také v Lipně u pláže v Černé v Pošumaví. Voda v lipenské nádrži je podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavy Kotrbové aktuálně dobrá celkově, hodnocení některých oblastí je ale dotčeno vyhodnocením mikrobiologických ukazatelů sezon minulých, a ty celkové výsledky kazí.

„Voda u pláže v Horní Plané byla hodnocena stupněm tři. Dle aktuálního rozboru je voda vhodná ke koupání. S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny je však souhrnně hodnocena jako voda se zhoršenou jakostí, u níž je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se proto doporučuje osprchovat se čistou vodou," zmiňuje.

Trojka a stejná doporučení platí také u vody u pláže v Lipně nad Vltavou. „Dle aktuálního rozboru je zde překročena limitní hodnota ukazatele sinice a chlorofyl a," upřesňuje Kvetoslava Kotrbová. Nadlimitní hodnoty sinic a chlorofylu a zjistily rozbory i u vody ze Staňkovského rybníka a z Orlíku. Tam se odebírá voda u Podolska a na Radavě. Ve všech případech hygienici její jakost hodnotí jako průměrnou a po koupání radí dát si pro jistotu sprchu.