Až na druhý stupeň povodňové aktivity se dostaly na začátku víkendu hladiny některých toků v jižních a západních Čechách, hlavně v podhůří Šumavy. Ale voda se udržela v korytech.

Na Šumavě napršelo v Prášilech za 24 hodin od pátečního odpoledne do sobotního odpoledne přes 66 mm vodního sloupce, v jižních Čechách byl déšť vydatný například ve Strakonicích. Podle Františka Vavrušky z Českého hydrometeorologického ústavu ve Strakonicích napršelo ve stejnou dobu 55 mm vodního sloupce. V Byňově v Novohradských horách naměřili meteorologové 58 mm.

Ale meteorolog upozornil, že mezi srážkovými úhrny byly v kraji velké rozdíly. „Na Jindřichohradecku a Táborsku napršelo málo, do deseti milimetrů,“ uvedl František Vavruška. V Českých Budějovicích to bylo 28 mm.

Velké srážky zvedly hladiny potoků i řek a naplnily se i rybníky. Ve Strakonicích například pod vodou zmizela cyklostezka podél Otavy nedaleko hradu. Nebylo divu, Otava ve Strakonicích měla odpoledne průtok 182 kubíků za vteřinu, jako hračky unášela i části stromů. V Sušici vystoupila Otava až na 2. stupeň povodňové aktivity a v sobotu odpoledne už ale byla zase na prvním stupni. Vyšší hladinu měly v regionu i Vltava nebo Malše. Ale mnohem méně než zmíněná Otava. Hladiny vodních toků by měly postupně opadávat.

Předpověď počasí pro Jihočeský kraj na noc a neděli 2. června říká, že střed tlakové níže bude zvolna postupovat z Čech k severovýchodu nad Polsko. Stále bude zataženo až oblačno, ale déšť už bude v noci jen občasný. Nejnižší noční teploty očekávají meteorologové 13 až 10 °C. Přes den má být převážně oblačno, na většině území přeháňky, místy bouřky, lokálně i s intenzívnějšími srážkami. Nejvyšší denní teploty se očekávají 19 až 22 °C, na horách 14 až 17 °C. Vítr bude mírný západní až severozápadní o síle 2 až 5 m/s a v bouřkách přechodně zesílí. Podobný charakter by mělo mít počasí i v pondělí.