Pršet začalo kolem jedenácté hodiny v noci a podle údajů ze srážkoměru na budově městského úřadu za tři hodiny spadlo až šedesát milimetrů srážek. „Byl to lokální jev, v sousedních obcích se nic podobného nestalo. Nás zaplavila voda z okolních polí," popsal starosta města Milan Šnorek. Voda se valila z výše položených míst do centra města přes náměstí Míru, kde na několika místech poničila dlažbu. Celková škoda je podle starosty vyčíslená na sedm milionů korun.

Podmáčení a tlak vody nevydržela opěrná zeď u kostela svatého Jakuba, kterou dělníci museli v neděli strhnout. Jen tady se náklady na opravu vyšplhají k milionu. Uzavřeny byly ulice Puchmayerova a Tyršova. Poničené jsou i další místní komunikace, kde kanály neudržely přívaly vody.

Liják vyřadil z provozu také vltavotýnskou letní plovárnu, tam je zaplavený bazén i strojovna. Správci plovárny předpokládají, že bude areál pro veřejnost asi týden uzavřený.

Lidem, kterým voda zaplavila sklepy a domy, město nabízí bezplatné zapůjčení vysoušečů a vyzývá je k nahlášení škod na majetku. Starosta města vysvětluje, že z hlediska dosahu byla situace výjimečná. „Poškozených je přes padesát domů, možná i víc, lidé si často zajišťují opravy na vlastní náklady. Přívalový déšť ze soboty na neděli ale postihl větší část města, takový extrém tady snad nikdo nepamatuje."

Monika Smutná má ve městě cukrárnu. „Bylo to strašné, voda se valila přes náměstí kolem kostela až dolů na parkoviště a do řeky," popsala. O důvodech přívalu vody má jasno. „Pole nad Týnem jsou tak promáčená, že nestíhají vodu zadržet, proto se pak valí přes město."

Domu Petry Nekolové se voda vyhnula. „Sousedům ale hasiči tahali vodu ze sklepa, teď tam mají vysoušeče a likvidují následky. Všichni se ale bojíme, co se stane, až znovu zaprší," shrnula obavy Vltavotýnských. 

Noční lijákV noci ze soboty 23. na neděli 24. července se Týnem nad Vltavou přehnal přívalový déšť. Voda se valila přes centrum města, kanalizace ji nestíhala odvádět. Poničené jsou komunikace, náměstí Míru i soukromé domy. Škoda je vyčíslená na sedm milionů.

Silný déšť znovu potrápil Týn

ěkteří obyvatelé Týna nad Vltavou měli ze soboty na neděli bezesnou noc. Přívalový déšť zasáhl město s takovou intenzitou, že za sebou nechal škodu sedm milionů korun. Už v neděli odpoledne začaly odklízecí práce, v pondělí zástupci města sčítali ztráty.

Petr Pokorný z Týna popsal události sobotní noci jako blesk z čistého nebe. „Normálně pršelo, pak jsem najednou od lidí ve městě slyšel, že se přes náměstí valí voda a že jsou zatopení. Naši hasiči naštěstí pracují perfektně a lidem hned začali pomáhat s úklidem."

Liják zaplavil i teprve v prosinci pokřtěné orchestřiště v místním kulturním domě Sokolovna. Ředitelka Městského centra kultury a vzdělávání Gabriela Dušková popsala první dojmy: „Po tom dešti jsem si říkala, že Sokolovna snad bude v pořádku. Pro jistotu jsem se ale šla podívat dovnitř. Pod vodou jsme měli část vstupní haly, ale hlavně půlku motoru v orchestřišti. Zatím nemáme vyčíslené škody, odhad je určitě několik set tisíc." Gabriela Dušková doufá, že kvůli události nebudou nucení zrušit naplánované akce. „Příští čtvrtek bychom měli mít letní párty, pokud ale technici zjistí, že je poškození orchestřiště velké a nosnost není odpovídající, akci asi odvoláme. Nebudeme ohrožovat bezpečnost lidí," řekla.

Problémy s přívalovými dešti nemají v Týně nad Vltavou zdaleka poprvé. Místní si stěžují na nedostatek akceschopnosti ze strany města. „Zastupitelé pořád mluví o protipovodňových opatřeních, ale jen kolem Vltavy. Možností, že voda může přitéct shora z polí, se už nezabývají. Pak to takhle dopadá," řekla Růžena Šípková.

Opoziční zastupitel David Slepička dodal, že se problém s vyplavováním dlažby opakuje při každém větším dešti. „Doufám, že vedení města po této zkušenosti přistoupí ke kompletní rekonstrukci kanalizace pod náměstím Míru." Starosta Milan Šnorek o potížích ví. „Na některých místech problémy s kanalizací máme, snažíme se je řešit a určitě se budeme zabývat vylepšením. Na tak extrémní situace se ale připravit nelze."

PAVLA VOLFOVÁ