Když si do sklenice napustíte vodu z kohoutku, většinou se zabarví bíle. Toto charakteristické zbarvení vody, které se ale po chvíli vytratí, mnoho lidí považuje za chlor. I proto někteří spotřebitelé dávají raději pijí vodu balenou.

„Není to chlor, ale vzduch," trpělivě vysvětloval provozní náměstek Jihočeského vodárenského svazu František Rytíř stovkám lidí, kteří si v sobotu nenechali ujít příležitost zavítat do úpravny vody v Plavu. Brány druhé největší úpravny v Česku se otevřely u příležitosti Světového dne vody.

„Chlor by ve vodě vypadal úplně jinak. Není totiž bílý, ale žlutý. A ostře zapáchá," doplnil František Rytíř. Dodal, že chloru, jenž je nezbytný pro zabezpečení zdravotní nezávadnosti životadárné tekutiny, je ve vodě, kterou Jihočeský vodárenský svaz dodává 380 tisícům Jihočechů do 148 obcí, jen nepatrné množství.

Předsudky ohledně vody z kohoutku nemá Zbyšek Hájek z Českých Budějovicích, který se v sobotu do Plavu vydal společně s Ivanou Zbytovskou na kolech. „Piji vodu z kohoutku. Chutná mi a navíc je levnější než balená."

To potvrdil i František Rytíř. „V areálu úpravny máme jednu nádrž na tisíc litrů vody. Vždy s oblibou porovnávám, že všechna voda v této nádrži napuštěná z kohoutku stojí stejně jako jedna láhev balené vody," upřesnil František Rytíř. „Navíc my vyčištěnou vodu skladujeme maximálně několik dní, zatímco ve skladech supermarketů leží možná i několik měsíců," porovnal.

Úpravna vody Plav se v sobotu veřejnosti otevřela ve třech časech – v 10, 12 a 14 hodin. Zájemce na místo vozil autobus z Českých Budějovic, a to zdarma.