„Už se letos v České republice objevily případy kdy po skocích do vody došlo k vážnému úrazu,“ potvrdil smutnou bilanci začátku léta MUDr. Lumír Mraček, lékař českobudějovického střediska Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.


Minulý týden se vážně zranil mladík na Jindřichohradecku. „Skoky do neznámé vody mohou vést ke zranění lebky nebo páteře a dochází k celoživotnímu ochrnutí pacienta. Mohou ohrozit i život člověka,“ zdůraznil lékař.


Češi už letos mají i první utonulé. Jejich smrt sice nemají na svědomí domácí vody ale Středozemní moře nebo Jadran, přesto se jedná o varující tragédie. Jenže dopad na veřejnost je jen krátkodobý. „Je to pořád stejné, lidé jsou nepoučitelní. Každý rok dostávají varování – pozor na to, začíná léto. Ve chvíli neštěstí zpozorní, a zítra o tom neví,“ popsal svou zkušenost MUDr. Mraček.


„K úmrtí při koupání dochází na Českobudějovicku každý rok,“ přisvědčila okresní policejní mluvčí Regina Tupá. Často má svůj díl viny alkohol. Mluvčí například poukázala na případ, který se udál před několika lety v Kolodějích nad Lužnicí. Rodič a dítě utonuli, když se dvě rodiny v lodi vracely z návštěvy v restauraci.


S přehledem nejtragičtější bilanci posledních let si však připsalo loňské léto. Jen od 1. června do 5. července zahynulo v minulém roce v jihočeských řekách pět lidí. Šestou oběť si vybral v osamělém plavci rybník Černiš u Č. Vrbného hned 8. července. Příčina smrti podle soudní pitvy? Smrt utonutím bez cizího zavinění.