Dnes nakupují České Budějovice pitnou vodu z úpravny v Plavu. Jako záložní zdroje by v případě nějaké katastrofy mohly posloužit vrty pivovaru Budvar a krajské nemocnice. Ty ale podle náměstka primátora Františka Jelena pokrývají jen asi kolem 10%možné spotřeby. „V případě nepředvídané situace bychom museli město do týdne evakuovat,“ zmínila k problému, který se táhne již několik volebních období, náměstkyně primátora Ivana Popelová. Jde podle ní také o kvalitu vody, nejen o její prosté zajištění.


České Budějovice žádaly na stavbu státní dotaci, ale dnes je zabezpečeno ze státní kasy jen 20 milionů korun. „Rada města rozhodla, že otázku úpravny vody předloží zastupitelstvu. Stojíme před problémem, zda čerpat na stavbu úvěr, či nikoliv,“ poukázal na hlavní otázku Jelen.


Podle Jelena by bylo možné ze záložního zdroje dodávat trvale do městské vodovodní sítě až 50 vteřinových litrů. Ročně by tak město podle náměstka primátora ušetřilo asi šest milionů korun, protože vlastní voda by byla levnější než ta nakupovaná z plavské úpravny. „Pokud schválíme, že bychom si půjčili, de facto by se investice splácela z ušetřených peněz,“ vyjádřil se.


Kritici ovšem poukazují nejen na vysokou cenu a zatím nedořešené financování nákladné stavby, ale i na fakt, že návrh počítá se stavbou v záplavové zóně v Hrdějovicích. „Je logické, že umístění úpravny pro nouzové zásobování by mělo být daleko bezpečnější než to, na kterém stojí úpravna vody v Plavě,“ míní. „Je to rozhodně na pováženou, ne–li dokonce skandál,“ tvrdí zastupitel Svatomír Mlčoch.


„Rozhodování o stavbě považuji za předčasné a navrhnu zastupitelstvu stáhnout tento bod z jednání,“ řekl před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva. „České Budějovice nejsou zdaleka jediným městem, které náhradní zdroj vody nemá. Z hlediska priorit jsem na pochybách, zda je nutné jej právě teď financovat, obzvlášť pokud se stát na pokrytí nákladů odmítl podílet,“ zdůraznil Mlčoch.

Budějovice už mají v záloze i dodavatele stavby, ale smlouva s městem se začne naplňovat až v okamžiku předání staveniště. To může být za týden, za rok nebo také nikdy.