Více než dvě hodiny diskutovali zastupitelé o tom, zda uvolnit z městské kasy 20 milionů korun na vybudování nové úpravny pitné vody v Hrdějovicích, která by měla celkem stát 181 milionů korun. Má sloužit jako záložní zdroj pro případ živelní pohromy nebo jiné katastrofy. Dnes bere město vodu z Římovské přehrady.


V běžném provozu by měla nová úpravna „dávat“ 50 litrů za vteřinu. „Celková spotřeba Českých Budějovic je necelých tři sta litrů za vteřinu,“ uvedl pro Deník Martin Kalač, ředitel pro rozvoj a správu 1. JVS. Ta spravuje pro Č. Budějovice vodárenskou síť. S dalšími náhradními zdroji by bylo město schopné krýt přibližně třetinu běžné spotřeby, což by pro případy nouze nebo katastrofy stačilo pro krizové fungování hlavně kanalizační sítě. Do zastupitelstva přineslo žádost o uvolnění financí vedení radnice složené z ODS, KDU–ČSL a SNK–ED. Právě část ODS však kritizovala tento krok jako finančně příliš náročný. „Naše investiční možnosti jsou tři sta padesát milionů za rok. Chybí mi tu stanovisko někoho, kdo by zastupoval třeba Jihočeský vodárenský svaz,“ uvedl zastupitel Martin Kuba (ODS). Poukázal na to, že řešit krizové situace lze i jinak.


„Nabízeli jsme již v roce 2004, že nouzový zdroj vybuduje na své náklady Jihočeský vodárenský svaz,“ potvrdil na náš dotaz Antonín Princ, ředitel Jihočeského vodárenského svazu. Zmínil také, že krizový zdroj je levnější než úpravna, kterou nyní plánuje město k trvalému provozu v Hrdějovicích. Konečné rozhodnutí města ale Princ bere jako zcela legitimní.


Při diskusi v zastupitelstvu trochu překvapivě podpořila vedení města opozice.

„Osobně o věcných důvodech investice nepochybuji. Je to strategická investice, možná víc než jiné, které jsou v plánu,“ řekl zastupitel Vladimír Zdvihal (ČSSD). Doplnil, že strategická rozhodnutí jsou i o dlouhodobé odpovědnosti a že se těžko je možné tvářit ve stylu – já jsem tu nový, já to teď přehodnotím. Zdvihal upozornil, že tímto jednáním podle něj někteří zastupitelé dávají najevo, že kdokoliv může v budoucnu zpochybňovat jako nově příchozí jednání minulého zastupitelstva. „Strategické záměry by neměly být až tak velkým ´politikem´. Abychom nevytvářeli něco, co v dalším volebním období bude shozeno,“ zdůraznil Zdvihal.


Navázal na něj zastupitel a poslanec Petr Braný (KSČM), který spolu s dalšími poslanci za jižní Čechy, například Janem Špikou (ODS), pomáhal prosadit příslib státní dotace 20 milionů korun. „Ať už dopadne dnešní hlasování jak chce, jde o to, abychom to pak dodělali. Jakmile zapojíme státní rozpočet, musíme to dotáhnout do konce. Mohou přijít i sankce,“ připomněl Braný, že nevyčerpané nebo špatně čerpané dotace znamenají i vysoké pokuty. „Diskuse by měla být věcná,“ poznamenal také Braný v narážce na to, že otázka nové úpravny vody se úzce dotýká dvou hlavních vodárenských správců v regionu – 1. JVS a VAK Jižní Čechy, ale to by podle něj nemělo zastupitele ovlivňovat.


Své připomínky vznesl i společný klub Strany zelených a Strany pro otevřenou společnost. Svatomír Mlčoch chtěl vědět, zda nehrozí přečerpání podzemních vod a zda je pravda, že se plánovaná úpravna nachází v záplavové oblasti. Dozvěděl se, že k přečerpání nedojde a oblast byla dotčena jen povodní v roce 2002, což projekt řeší. Finance nakonec zastupitelé schválili.