Ale žádné nebezpečí nehrozilo, jak Deníku potvrdili lidé z krizového štábu Jihočeského kraje, který schodou okolností nacvičoval zvládnutí simulovaných povodní.


„Nejvážnější stav je na říčce Černé. A co se týče vodní nádrže Římov, tak ta je stále hluboko v zásobním prosotru. V Římově tak máme ještě volno na jedenáct tisíc kubíků vody,“ uvedl včera ředitel jihočeského závodu Povodí Vltavy Zdeněk Zíta a dodal, že z Římova včera odpoledne odtékaly tři krychlové metry vody uza sekundu. „Kulminace toků se neustále posouvá, ale předpokládáme, že voda bude kulminovat zítra zhruba ve třináct hodil,“ dodal včera Zíta.


Nejhorší by podle krizového štábu měla být situace na Černé v Líčově a na Malší u Pořešína, tam se dokonce v noci ze včerejška na dnešek očekával třetí povodňový stupeň.


Včerejší deštivý den si také „užili“ i profesionální hasiči. Ti zasahovali především u spadnutých stomů, ale také někde pomáhali s odčerpáním vody ze sklepů. „Ale jednalo se jen o zatopení sklepů jen z přívalových a srážkových vod, nikoliv o vylití z břehů,“ zahnal včera možné obavy ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš.


Ve stanici Ličov překročila včera říčka Černá 2. stupeň povodňové aktivity krátce po poledni. „Jedná se o aktuální situaci z hlediska vodního stavu. O případném vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity rozhoduje obec,“ zdůraznil hydrolog Tomáš Vlasák z Českého hydrometeorologického ústavu. Voda se zvedala i na Malši.


„Vzestupy jsou po celých jižních Čechách,“ potvrdil Vlasák. Na více místech se vodní hladina dostala včera odpoledne na úroveň 1. stupně a ojediněle i na úroveň 2. stupně povodňové aktivity. „Řeky budou kulminovat v průběhu noci,“ odhadl Vlasák a doplnil, že pokud se nestane nic mimořádného, v Roudném u Č. Budějovic dosáhne voda maximálně na 1. stupeň povodňové aktivity.


V noci na dnešek měly deště slábnout a dnes očekávají meteorologové spíše přeháňky. Celkový úhrn srážek od středečního večera do dnešního rána odhadovali meteorologové pro Novohradské hory na 100 milimetrů. V Českých Budějovicích to už včera ve 14 hodin bylo šedesát milimetrů dešťových srážek.

Dopravní policisté také kvůli čtvrtečnímu deštivému počasí zaznamenali řadu bouraček.