„Hladiny toků se výrazně nikde nezvedly a nebyl nikde dosažen ani první stupeň povodňov aktivity,“ uvedl v pondělí k současné situaci na vodních tocích dispečer Povodí Vltavy. „Na všech významých tocích, které neustále ledujeme, se tedy nic nestalo,“ doplnil dispečer.

I když mají deště znovu přijít, Povodí Vltavy je v klidu,

„Zatím nepředpokládáme žádná opatření, například upouštění stavu vody v tocích. Hladina v řekách je tam, kde má být,“ ubezpečil zaměstnanec Povodí Vltavy.

Vytrvalý, i když drobný déšť, mírně zvedal hladiny toků na Českobudějovicku ještě včera ráno. I ve chvílích, kdy se mraky přesouvaly k severovýchodu.

Na Českobudějovicku spadlo za 24 hodin v průměru mezi mezi 15 až 25 milimetry srážek, měřeno od nedělního do pondělního rána. „Teď už to ustává,“ konstatoval v pondělí před polednem Jaroslav Hintermüller z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle hlášení automatické stanice přestávaly po desáté hodině například padat kapky v Temelíně.

Ojediněle zaznamenali meteorologové i větší srážky, ale těsně za hranicemi českobudějovického okresu. V Besednici spadlo 48 milimetrů, v Netřebicích 47 milimetrů a v Třeboni 38 milimetrů srážek.

Déšť zasáhl v jižních Čechách hlavně podhůří Šumavy, její návětrnou stranu. V samotných Českých Budějovicích spadlo 25 milimetrů vodního sloupce, v Byňově v Novohradských horách 16,7 milimetru.

Podle Jaroslava Hintermüllera mají další srážky přijít v úterý.

„Mělo by začít pršet od jihu až jihovýchodu. Srážky by měly doznívat ve středu dopoledne,“ uvedl meteorolog, ale dodal, že úhrny by neměly přesáhnout 25 milimetrů.

Jižním Čechám by se měly vyhnout i bouřky, které měly na konci minulého týdne na svědomí například silné krupobití na Písecku.

„Ještě, když jsme přijeli v sobotu ráno na chalupu nedaleko Milevska, byla pod okapem hromada ledové tříště vysoká skoro půl metru. Všechny rajčata byly uplně na hadry,“ posteskl si pro Deník šestapadesátiletý chalupář Jan Matějka z Českých Budějovic.